نوبت دهی آنلاین مشاوره مجازی
آدرس تهران ارتوپدی

از تاریخ ۱۴۰۱/۰1/27 مرکز تهران ارتوپدی به ساختمان جدید واقع در خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان ظفر، نرسیده به بلوار اسفندیار، خیابان بابک بهرامی، پلاک 7، ساختمان پزشکان بابک، طبقه 4 نقل مکان می کند.

صدمات پرتابی در آرنج کودکان

با فرارسیدن زمان بازی‌ در فصل بهار و تابستان، پزشکان به‌طور مکرر شاهد افزایش مشکلات آرنج در کودکان هستند. یک مشکل شایع آرنج در این کودکان، آپوفیزیت (التهاب محل چسبندگی تاندون با عضله) داخلی است که معمولاً از آن به‌عنوان «آرنج لیگ خردسالان» توسط پزشکان یاد می‌شود. در این مقاله از سایت تهران ارتوپدی به علائم صدمات پرتابی در آرنج کودکان می پردازیم.

دکتر تقی بغدادی

جهت ویزیت و نوبت دهی دکتر تقی بغدادی فوق تخصص و جراح ارتوپد کودکان از اینجا اقدام کنید

آناتومی آرنج

مفصل آرنج، مفصلی است که از سه استخوان تشکیل شده است: استخوان بازو (هومروس) و دو استخوان در ساعد (رادیوس و اولنا). ماهیچه‌ها، رباط‌ها، و تاندون‌ها، مفصل آرنج را در کنار هم نگه می‌دارند.

آرنج ترکیبی از لولا و محور است. قسمت لولا به مفصل اجازه می‌دهد تا بازو مانند لولا خم شود و قسمت محوری موجب پیچ و تاب بازو است تا چرخانده شود. چندین ماهیچه، اعصاب و تاندون (که اتصال بافت بین ماهیچه‌ها و استخوان‌ها را به عهده دارند) از آرنج عبور می‌کنند.

آناتومی آرنج

آناتومی آرنج، شامل استخوانها و رباط‌های اصلی و اعصاب

«آرنج لیگ خردسالان» و استئوکندریت دیسکانت (قطعه استخوانی غضروفی جدا شونده) ورزشکارنی که توپ یا هرچیز دیگری را مکرراً پرتاب میکنند تحت تأثیر قرار می دهند.

 

این آسیب زمانی اتفاق می‌افتد که پرتاب مکرر باعث ایجاد کشش بیش از حد در تاندون‌ها و رباط‌های آرنج شود. بازیکن جوان در قسمت گره داخلی آرنج احساس درد می‌کند.

«آرنج لیگ خردسالان» اگر تشدید شود می‌تواند به خطری جدی تبدیل شود. کشیدگی مکرر می‌تواند رباط‌ها را پاره کند و تاندون‌ها به دور استخوان ها بپیچند. پارگی ممکن است قطعات استخوانی ریز را در هم گره بزند و این می‌تواند رشد طبیعی استخوان را مختل کند و درنتیجه ناهنجاری ایجاد شود.

بیماری نادری به‌نام استئوکندریت دیسکانت نیز در اثر پرتاب بیش از حد ایجاد می‌شود و ممکن است منبع درد در قسمت بیرونی آرنج باشد. عضلات به صورت جفت کار می‌کنند. در آرنج، اگر کشیدگی وجود داشته باشد یک طرف به طرف دیگر فشار وارد می‌کند. با فشردن آرنج، مفصل، استخوان‌های غیرمستحکم را می‌شکند. این ضایعه می‌تواند استخوان و غضروف را شل یا قطعه‌قطعه کند. این وضعیت، استئوکندریت دیسکانت نامیده می‌شود.

صدمات پرتابی در آرنج کودکان

عکس رادیولوژی از یک ورزشکار پرتابگر 8 ساله بی‌قائدگی و بی‌نظمی استخوان هومروس را در جاییکه به ساعد می‌رسد نشان می‌دهد (به فلش‌ها توجه کنید). این بی‌نظمی‌ها عوارض پرتاب‌های بیش از اندازه در یک آرنج نابالغ است

عارضه آرنج لیگ خردسالان ممکن است باعث ایجاد درد در قسمت داخلی آرنج شود. در صورت ظاهر شدن هر یک از علائم زیر، باید جلوی پرتاب کردن توپ توسط کودک را بگیرید:

 • درد آرنج
 • محدودیت حرکت
 • قفل‌شدن مفصل آرنج

دکتر آیدین عرب زاده

جهت ویزیت و نوبت دهی دکتر آیدین عرب زاده فوق تخصص جراحی دست و اعصاب محیطی از اینجا اقدام کنید

بدون درمان گذاشتن آسیب‌های ناشی از پرتاب توپ در آرنج، می‌تواند تبدیل به شرایط پیچیده‌ای شود.

درمان غیر جراحی

کودکان شانس بیشتری در جواب دهی به درمان‌های غیرجراحی دارند:

 • استراحت: ادامه پرتاب‌کردن توپ ممکن است منجر به عوارضی اساسی شود و توانایی کودک در ادامه فعالیت خود در ورزشی که نیاز به پرتاب دارد را به خطر اندازد.
 • از بسته‌های یخ استفاده کنید تا هر گونه تورم را کاهش دهد.
 • اگر درد پس از چند روز استراحت کامل در ناحیه آسیب‌دیده ادامه یابد، یا در صورت پرتاب توپ بازگردد، دوباره فعالیت را متوقف کنید تا کودک معالجه شود.
 • تکنیک پرتاب را اصلاح کنید.
 • جراحی گاهی اوقات لازم است، خصوصاً در دختران بزرگتر از 12 سال و پسران بزرگتر از 14 سال.
 • بسته به آسیب کودک، جراحی ممکن است شامل از بین بردن قطعات استخوان شل، پیوند استخوان یا … باشد.

دستورالعمل کلی که تعداد پرتاب‌های مجاز کودکان در هر هفته را مشخص می‌کند نشان می‌دهد که در حدود 75 پرتاب برای کودکان 10-8 ساله، 100 پرتاب برای افراد 12-11 ساله، 125 پرتاب برای افراد 14-13 ساله و … . این پرتاب‌ها شامل تمرین و مسابقه است. برای جلوگیری از مصدومیت، باید مدت زمان بازی کودکان کنترل شده باشد.

7 Comments For "مرگ استخوان (استئونکروز) مفصل ران چیست؟"

 1. حامد رحمانی Said:

  سلام خسته نباشید.
  من موقع تولد شدن دچار یک دررفتگی شانه میشم که بعد مدتی خانواده متوجه شده و به شکسته بند مراجعه کرده و تا حدودی شانه من را جا میندازه،اما دست من کج میماند و الان که شانزده سال گذشته من متوجه شدم دچار دررفتگی خلفی هستم.
  آیا بعد این همه مدت،امیدی برای عمل جراحی هست که اقدامی کنیم؟

 2. مهرداد Said:

  سلام.بنده ازحدوددوهفته پیش متوجه شدم که نمیتونم روی مچ پای راستم بشینم چون یه کیست روی مچ پام ایجادشده بودکه وقتی روش فشارمیادگزگزمیکنه!حتی هیچ گونه دردی هم نداره!ممنون میشم اگه درمان خانگی واسه محوشدنش هست راهنمایی کنید؟

 3. افشین صفاپیشه Said:

  سلام بنده دیابت دارم سن ۵۱ سال شانه سمت چپم به علت لیز خوردگی ضربه خورد ۶ماه پیش که الان دکتر تشخیص داده که شانه یخی میباشد ودردزیادی نیز دارم حال ایا بافیزیوتراپی ودارو قابل درمانه یا باید عمل نمایم ممنون میشم جواب منو بدید تشکر

 4. mehrad Said:

  سلام من بین انگشت وسط و انگشت انگشتری احساس یه جسم خارجی میکنم که به استخوان انگشت وسط چسبیده و وقتی فشارش میدم احساس درد میکنه زیر پوسته و اصلا برامدگی نداره

 5. محبوبه Said:

  چ سلام
  مادرم ۷۲ ساله هستن چند سال میشه به درد شدید شانه دچار شده عکس و سیتی هم انجام دادن ولی چیزی نشان نداده مامان دیابت داره این قدر درد شدید ه که یک سره ناله و گریه میکنه ما دیگه موندیم چکار کنیم دو سال پیش ی دکتر تزریق تو شانه انجام داد یکم بهتر شد ولی این دفعه با این که تزریق کرد اصلا اصلا اروم نمیشه ممنون میشم جواب بدین

 6. افشین صفاپیشه Said:

  سلام من شانه یخی دارم برام ام ار ای نوشتن ولی به هیچ عنوان نتونستم ام ار ای بدم ازاون تونل وحشت داشتم جوری که تا منو وارد اون تونل میکردن به نفس نفس می افتادم خواستم ببزنم به جز ام ار ای تشخیص دیگری وجود داره یانه تشکر منتظر جوابم

 7. مجتبی Said:

  سلام من حدودا ده سال پیش درد شدیدی در ناحیه لگن سمت راست داشتم پس از ام آر آی متوجه شدند که مفصل لگن آسیب جدی دیده و باید تعویض شود ولی یک دکتر گفت چون سن زیادی نداری فعلا عمل نکن با مصرف امگا سه و سلکسیب رفته رفته درد ازبین رفت الان یکسالی میشه که پای سمت چپ از زانو.به پایین بشدت ورم میکنه و در ناحیه قوزک سیاه و.کبود شده آزمایشات چیزی نشون نمی ده درضمن درد مفصل لگنم هم شروع شده میشه که تورم وکبودی ساق پا بخاطر همین باشه ؟ الان 51 سال دارم و کارمم خیلی سنگینه چکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوبت دهی آنلاین