نوبت دهی آنلاین مشاوره مجازی
آدرس تهران ارتوپدی

از تاریخ ۱۴۰۱/۰1/27 مرکز تهران ارتوپدی به ساختمان جدید واقع در خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان ظفر، نرسیده به بلوار اسفندیار، خیابان بابک بهرامی، پلاک 7، ساختمان پزشکان بابک، طبقه 4 نقل مکان می کند.

نشانه نیاز به جراحی تعویض مفصل لگن

لگن آسیب دیده و دردناک می تواند انجام کارهای مورد علاقه تان را سخت یا حتی غیرممکن سازد. اگر با درد یا سفتی لگن که مانع از انجام کارهای عادی و روزمره تان می شود دست و پنجه نرم می کنید، متوجه خواهید شد که جراحی تعویض مفصل لگن می تواند تأثیر عمیقی بر زندگی تان داشته باشد –این جراحی می تواند علائم دردناک را تسکین داده و تحرک و توانایی عملکردتان را افزایش دهد. با این حال، برای برخی افراد درمان های غیرجراحی کفایت می کند. در این مقاله از سایت تهران ارتوپدی به 8 علامتی که نشان می دهد شما نیاز به جراحی تعویض مفصل لگن نیاز دارید خواهیم پرداخت. همچنین می توانید مقاله تعویض مفصل زانو را نیز مطالعه بفرمایید.

دکتر محمدجواد مرتضوی

جهت ویزیت و نوبت دهی دکتر محمدجواد مرتضوی فوق تخصص و جراح زانو و جراح لگن از اینجا اقدام کنید

چطور باید بدانید که به تعویض مفصل لگن نیاز دارید؟

چطور متوجه می شوید کدام گزینه جراحی مناسب شماست؟ در اینجا 8 نشانه ای را بررسی می کنیم که به شما کمک می کند تا بدانید آیا نیاز به جراحی تعویض مفصل لگن دارید یا خیر.

 1. درد مزمن و زیادی دارید

آسیب به مفصل لگن تان می تواند باعث درد مزمن و قابل توجه نه فقط در ناحیه لگن، بلکه در هر جایی بین لگن و زانو شود. در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر باید فوراً با متخصص ارتوپدی صحبت کنید:

 • شما به طور مرتب برای مقابله با درد از مسکن استفاده می کنید،
 • دردتان علیرغم استفاده از داروهای مسکن شما را شب ها بیدار نگه می دارد،
 • دردتان راه رفتن یا خم شدن را برایتان مشکل می کند،
 • دردتان با استراحت در طول روز یا شب تسکین نمی یابد،
 • درمان های غیرجراحی به تسکین دردتان کمکی نکرده است،
 • درد خود را با لنگیدن جبران می کنید،
 • برای تسکین درد مفصل لگن به وسیله کمکیِ راه رفتن تکیه می کنید.

داشتن درد شدید یکی از اصلی ترین دلایلی است که بیماران به دنبال تعویض مفصل لگن هستند، اما این تنها علامتی نیست که می تواند حاکی از نیاز شما به جراحی تعویض مفصل لگن باشد.

نشانه نیاز به جراحی تعویض مفصل لگن

 1. ناتوانی لگن شما انجام کارهای روزمره را برایتان مشکل می کند

مهمترین عاملی را که باید هنگام تصمیم گیری در باره عمل جراحی تعویض مفصل لگن در نظر داشته باشید، این است که مفصل لگن آسیب دیده تان چقدر بر زندگی شما تأثیر می گذارد. حتی اگر بتوانید درد را کنترل کنید، ناتوانی قابل توجه مفصل لگن می تواند کارهای معمولی از جمله موارد ذیل را دشوار یا غیرممکن کند:

 • پوشیدن کفش یا جوراب خود
 • پیاده روی مسافت معمولی
 • ایستادن روی یک پا، حتی با استفاده از وسیله کمکی برای حفظ تعادل.
 1. سفتی مفصل لگن، دامنه حرکت طبیعی تان در مفصل را محدود می کند

سفتی نشانه دیگری است که مفصل لگن تان به شدت آسیب دیده است و به جراحی تعویض مفصل لگن نیاز دارید. اگر متوجه شدید که دچار سفتی مفصلی شده اید که راه رفتن یا خم شدن مفصل لگن را مشکل می کند یا اگر نمی توانید پایتان را بلند کنید، در اسرع وقت با یک متخصص ارتوپدی صحبت کنید.

 1. درمان های غیرجراحی درد مفصل لگن تان را زیاد تسکین نمی دهد

بسیاری از افراد مبتلا به بیماری های تأثیرگذار بر مفصل لگن، مانند آرتروز، نیازی به جراحی فوری تعویض مفصل لگن ندارند. پزشک احتمالاً در ابتدا گزینه های درمانی غیرجراحی از جمله موارد ذیل را امتحان خواهد کرد:

 • فیزیوتراپی: فیزیوتراپی ماهیچه های اطراف مفصل لگن را تقویت و تثبیت می کند و همچنین می تواند دامنه حرکتی مفصل لگن را حفظ کند.
 • تزریق استروئید: تزریق استروئید تورم را کاهش داده و احساس درد را از بین می برد.
 • داروهای ضد التهابی: داروهای ضدالتهابی، التهاب مفصل لگن را کاهش می دهد و این می تواند درد را تسکین دهد.

این درمان ها بیماری های مفصل لگن را درمان نمی کنند. با این حال، آنها می توانند عملکرد را بهبود بخشند و درد مفصل لگن را قابل تحمل تر کنند. متأسفانه، بیماران ممکن است به نقطه ای برسند که روش های غیرجراحی تاثیرگذاری کمی داشته باشند و درد را تسکین ندهند. هنگامی که چنین شرایطی بروز می کند، پزشک جراحی تعویض مفصل لگن را توصیه خواهد کرد.

 1. آزمایشات، آرتروز پیشرفته یا آسیب شدید مفصل را نشان می دهد

لگن تان یک مفصل توپ و حفره است. غضروف و مایع مفصلی اصطکاک ایجاد شده در ناحیه ای که حفره در استخوان لگن و توپ سر استخوان ران با هم حرکت می کنند، کاهش می دهد. آسیب زیاد مفصلی ناشی از آرتروز یا سایر بیماری های مفصلی می تواند باعث ایجاد التهاب و از بین رفتن غضروف شود. بدون غضروف، هیچ بالشتکی بین استخوان ها برای اصطکاک وجود ندارد، بنابراین استخوان ها شروع به تحلیل رفتن می کنند.. موارد پیشرفته آسیب مفصلی، جراحی را امری ضروری می کند.

 1. درد مفصل، شما را از نظر احساسی و روانی فرسوده می کند

نشانه نیاز به جراحی تعویض مفصل لگن

پیامدهای جسمی درد مفصل لگن کاملاً مشهود است، چرا که این درد بر توانایی شما در حرکت و انجام کارها تأثیر می گذارد. با این حال، درد مزمن مفاصل همچنین می تواند بر سلامت روحی و روانی بیمار تأثیر بگذارد. حتی اگر بتوانید درد لگن خود را تحمل کنید، اما پس از مقابله با آن در طی ماهها یا حتی سالها، شاهد بروز علائم بیماری روانی در خود خواهید بود. در واقع، درد مزمن هم با افسردگی و هم با اضطراب همراه است.

 1. متوجه عوارض جانبی داروهای درد مفصل لگن شده اید

داروهای ضد التهاب استروئیدی و سایر داروهای مسکنی که پزشک تجویز می کند، زمانی نسبتاً بی خطر محسوب می شوند که برای مدت کوتاهی استفاده شوند. با این حال، استفاده ی طولانی مدت داروها عوارض جانبی ذیل را دارد:

 • سوزش معده
 • زخم ها
 • افزایش خطر سکته مغزی، لخته شدن خون و حمله قلبی
 • و عوارض جانبی دیگر.
 1. روش های جراحی ساده موثر واقع نمی شوند

چند عمل جراحی دیگر، جایگزینی برای جراحی تعویض مفصل لگن محسوب می شوند. با این حال، بسیاری از این عمل های جراحی به ندرت انجام می شوند، زیرا تعویض مفصل لگن میزان موفقیت بالایی را در اکثر بیماران به همراه داشته است.

9 Comments For "انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر چیست؟"

 1. مهدی Said:

  سلام مدتیه روی تاندوم شصت دست راستم غده ای درآمده که حدودا ۱ونیم سانت در۱سانت میباشد ودردی نداره زوانیکه رودستم دراز میکشم آرنجم درد میکنه و دستمگ زود بی حس میشه دکتراهم میگن بیار سرپایی عمل کنیم میخوام بفرمایید من چه کنم
  باتشکر .

 2. سلام وقت بخیر ایا دست استخوانی و گوشتی هم عمل زیبایی داره ؟؟

 3. سعید محسنی هنجنی Said:

  سلام
  دست چپم از روز تولد مشکل داشت به طوری که الان که ۴۱ ساله هستم کوتاه تر از دست راستم هست و دستم و ۴۵ درجه بیشتر نمیتونم بالا بیارم.امروزه میشه با جراحی درستش کرد؟
  نمیخوام وقتی با فرزندانم راه میرم خجالت بکشند.لطفا راهنمایی بفرمائید.

 4. Amir Said:

  مدت چهل روز میشه انگشت وسط ام در اثر پیچ خورده گی شکسته بود بعد از جابجایی استخوان مدت 25روز دست ام در گچ بود بعد این 15روز میشه باز اش کردیم هر نوع نرمشی و حرکات انجام میدهم انگشت ام خم نمیشود در انتهای انگشتم در نزدیک کف دستم چیزی بوجود آماده ماندن گره خورده چیزی که درد هم دارد نمیدانم چی باید کنم؟

 5. زهرا Said:

  سلام وقتتون بخیر
  در دوران کودکی بچه یک روزه ای را دیدم که هر دوپایش هیچ انگشتی نداشت و پایش (معذرت می‌خوام بابت تشبیه) مثل سُم حیوانات بود.زنده نماند و هرگز مانند او را نه دیدم و نه شنیدم و چیزی جز خرافه دست گیرم نشد.اگر میشود نام علمی دقیق این نقصان رو بگین برم مطالعه کنم ممنون میشم

 6. مهدی نوروزی Said:

  سلام وقت بخیر در مورد متاستاز به دنده ها و مهره قفسه سینه چه کارهایی میتوان برای مریض انحام داد

 7. حامد رحمانی Said:

  سلام خسته نباشید.
  من موقع تولد شدن دچار یک دررفتگی شانه میشم که بعد مدتی خانواده متوجه شده و به شکسته بند مراجعه کرده و تا حدودی شانه من را جا میندازه،اما دست من کج میماند و الان که شانزده سال گذشته من متوجه شدم دچار دررفتگی خلفی هستم.
  آیا بعد این همه مدت،امیدی برای عمل جراحی هست که اقدامی کنیم؟

 8. سمیرا گرشاسبی Said:

  سلام وقتون من رو شانه یه قوز استخوان بدی زده بیرون دوستش ندارم شبیه مردا چهارشانه شدم میخوام شانه حالت افتاده داشته باشه برتراشونم ایا دکتر انجام میده

 9. مهدی رضی Said:

  با سلام وعرض ادب بنده ۴۹ سال سن دارم ودر سال ۱۳۷۳ تصادفی با موتور کردم و برای شکستگی ران راستم پلاک گذاشتن وبعد از مدت ۴ ماه پلاک کج می شد وچندین پلاک وپیوند استخوان کردم واخر دستگاه واگنر به مدت ۵ ماه ور پایم وصل بود وبعد با بریم راه می رفتم وبعد از چند ماه پایم کج شد ومن هم از این همه عمل جراحی خسته شدم و دیگر دونبال پایم برای بهبودی نرفتم ولی کج بود و آنزیم زیاد خم نمی شد بعد از ۲۸ سال که سه سال پیش بود که از چند پله با لگن به زمین خوردم و زانویم درد شدید گرفت بعد از عکس گرفتن دکتر بیمارستان اختر یک بان کشی ومسکنداد که روز به روز بدتر شد ومجبور شدم به بیمارستان میلاد رفتم ودکتر گفت که نانونیوم شده وباید دستگاه الیزاروف در پایم وصل شود ومدت یک سال این دستگاه در پایم بود ولی بعد از عمل در آوردن دستگاه دکتر گفت پام چوش نخورده والان عفونت کرده لطفا بفرمایید که علت چیست ومن را از نگرانی در بیاورید. ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوبت دهی آنلاین