نوبت دهی آنلاین مشاوره مجازی
تعویض مفصل زانو

اگر زانوی شما به واسطه آرتریت یا ضربه آسیب شدیدی دیده است، ممکن است انجام فعالیت های ساده همچون راه رفتن و بالا رفتن از پله ها برای شما مشکل باشد. ممکن است حتی هنگام دراز کشیدن یا نشستن نیز دچار احساس زانو درد شوید. اگر درمان های غیر جراحی مثل استفاده از داروها یا وسایل کمکی برای راه رفتن دیگر برای شما مفید نیست، شاید بهتر است تعویض مفصل زانو را مد نظر قرار دهید. جراحی تعویض مفصل یک راه ایمن و کارآمد برای کاهش درد، تصحیح بدشکلی پا و کمک به ادامه انجام فعالیت های طبیعی می باشد.

دکتر محمدجواد مرتضویجهت ویزیت و نوبت دهی دکتر محمدجواد مرتضوی فوق تخصص و جراح زانو و لگن از اینجا اقدام کنید

جراحی تعویض مفصل برای اولین بار در سال 1968 انجام شد. از آن پس، پیشرفت ها در زمینه وسایل و تکنیک های جراحی در کارایی جراحی تاثیر به سزایی داشته اند. تعویض مفصل زانو یکی از موفق ترین پروسه های درمانی در کل پزشکی است. به گفته آژانس کیفیت  و تحقیقات سلامتی، هر ساله بیش از 600000 تعویض زانو در آمریکا انجام می شود. در این مقاله از سایت تهران ارتوپدی به تعویض مفصل زانو خواهیم پرداخت.

آناتومی زانو

آناتومی زانو

آناتومی طبیعی زانو: در یک زانوی سالم، این ساختارها برای کارایی و حرکت طبیعی و نرم با یکدیگر کار میکنند.

زانو بزرگترین مفصل بدن است و داشتن زانوی سالم برای انجام بیشتر فعالیت های روزانه مورد نیاز است.

زانو متشکل از انتهای پایینی استخوان ران (فمور) و انتهای بالایی استخوان ساق (تیبیا) و کشکک (پاتلا) است. انتهای این سه استخوان و جایی که با هم ارتباط دارند با غضروف مفصلی که یک ماده نرم است که استخوان را محافظت میکند و باعث میشود که آنها به راحتی حرکت کنند، پوشیده شده است.

مینیسک ها بین استخوان ران و ساق قرار دارند. این گوه های c شکل به عنوان جاذب ضربه عمل کرده که مفصل را می پوشانند.

رباط های بلند، ساق و ران را به هم متصل نگه میدارند و پایداری ایجاد میکنند. عضلات بلند ران به زانو قدرت میدهند.

تمام سطوح باقی مانده زانو به وسیله یک لایه نازک به نام غشای سینوویال پوشانده میشوند. این غشا مایعی ترشح میکند که غضروف را روان میکند و اصطکاک را در زانوی سالم نزدیک به صفر میرساند.

به طور طبیعی، تمام این اجزا با هماهنگی یکدیگر کار میکنند. اما بیماری یا آسیب میتواند این هماهنگی را مختل کند که موجب ایجاد درد، ضعف عضلانی و کاهش عملکرد می شود.

علل درد و بیماری زانو

شایع ترین علت درد مزمن زانو و ناتوانی، آرتریت زانو است. اگرچه انواع مختلف آرتریت وجود دارد، بیشتر دردهای زانو به علت سه نوع آرتریت به وجود می آیند: استئوآرتریت (آرتروز)، آرتریت روماتوئید و آرتریت پس از ضربه.

استئوآرتریت (آرتروز)

این آرتریت نوعی آرتریت مربوط به سن است که سایشی (خورنده) و گسستنی نامیده میشود. این بیماری معمولا در سنین بالای 50 سال رخ میدهد اما میتواند در افراد جوانتر نیز رخ دهد. غضروفی که استخوان زانو را میپوشاند، نرم شده و از بین میرود. استخوان ها به یکدیگر ساییده شده و موجب درد زانو و خشکی آن میشوند.

استئوآرتریت غالبا در اثر ساییده شدن استخوان روی استخوان ایجاد میشود. خارهای استخوانی یک عضو شایع در این نوع آرتریت هستند.

آرتریت روماتوئید

در این بیماری غشای سینوویال پوشاننده مفصل ملتهب شده و ضخیم میشود. التهاب مزمن میتواند به غضروف آسیب بزند و در نهایت باعث از بین رفتن غضروف و درد و خشکی شود. آرتریت روماتوئید شایع ترین مدل از گروه اختلالاتی است که با نام “آرتریت های التهابی” شناخته می شوند.

آرتریت پس از ضربه

این بیماری به دنبال ضربه جدی به زانو رخ می دهد. شکستگی استخوان های اطراف زانو و پارگی رباط های زانو ممکن است به مرور زمان به غضروف مفصلی آسیب بزنند و باعث ایجاد درد زانو و محدود شدن عملکرد آن شوند.

تعویض مفصل زانو چگونه انجام می شود؟

ممکن است تعویض سطح زانو کلمه دقیق تری نسبت به تعویض زانو (که آرتروپلاستی نیز نامیده میشود) باشد زیرا تنها سطح استخوان ها تعویض میشود.

4 مرحله پایه در پروسه تعویض زانو وجود دارد:

 • آماده سازی استخوان: سطح غضروف آسیب دیده در انتهای فمور (استخوان ران) و ساق (تیبیا) با میزان کمی از استخوان زیرین آن برداشته میشوند.
 • قراردادن ایمپلنت فلزی: غضروف و استخوان برداشته شده با اجزای فلزی که سطح مفصلی را ایجاد میکنند، جایگزین میشوند. این قطعات فلزی ممکن است با سیمان مخصوص و یا داخل استخوان با فشار فیکس شوند.
 • بازسازی سطح کشکک (پاتلا): سطح زیرین پاتلا (کشکک) بریده شده و با یک دکمه یا دیسک پلاستیکی دوباره بازسازی می شود. برخی جراحان بسته به وضعیت بیمار کشکک را بازسازی نمی کنند.
 • ایجاد فاصله: یک فاصله ساز پلاستیکی پزشکی بین دو قطعه فلزی وارد میشود تا یک سطح نرم لغزنده را ایجاد کند.
تعویض مفصل زانو

 استئوآرتریت شدید: (چپ) غضروف مفصلی و استخوان زیرین آن خارج شده و با ایمپلنت های فلزی جایگزین در ساق و ران جایگزین می گردد. یک فضاساز پلاستیکی در میان ایمپلنت ها قرار داده شده است. بخش کشککی در این تصویر نشان داده نشده است.

آیا تعویض مفصل زانو برای شما مفید است؟

تصمیم جراحی تعویض مفصل زانو باید با همکاری شما، خانواده شما، پزشک خانواده و جراح ارتوپدی شما گرفته شود. پزشک شما ممکن است برای ارزیابی اینکه آیا شما از جراحی سود میبرید یا نه، شما را به یک متخصص ارتوپدی ارجاع دهد.

چرا جراحی توصیه می شود؟

دلایل متعددی وجود دارد که چرا پزشک جراحی تعویض مفصل را توصیه میکند. افرادی که از جراحی تعویض مفصل زانو سود میبرند شامل افراد زیر میشوند:

 • درد یا خشکی شدید زانو که فعالیت های روزانه شامل راه رفتن، بالا رفتن از پله و بلند شدن از صندلی میشود را محدود میکند. ممکن است راه رفتن بیشتر از چند بلوک بدون درد برای شما سخت باشد و ممکن است نیاز به استفاده از عصا یا واکر داشته باشید.
 • درد متوسط یا شدید زانو در حین  استراحت در هنگام روز یا شب
 • التهاب و تورم مزمن زانو که با استراحت یا دریافت دارو بهتر نمیشود
 • بد شکلی زانو (خمیدگی زانو به داخل یا خارج)
 • عدم بهبود اساسی با درمان های دیگر مثل داروهای ضد التهاب، تزریق کورتیزون، تزریق روان کننده، فیزیوتراپی و دیگر جراحی ها.
بد شکلی زانو خمیده

بد شکلی زانو خمیده

کاندیداهای جراحی زانو

محدودیت سنی یا وزنی خاصی برای جراحی تعویض مفصل زانو وجود ندارد.

توصیه به جراحی بر اساس میزان درد و ناتوانی بیمار صورت میگیرد نه سن بیمار. بیشتر بیماران تعویض مفصل زانو را در سن 50 تا 80 سالگی انجام میدهند، اما جراحان ارتوپد بیماران را فرد به فرد بررسی میکنند. تعویض مفصل زانو در تمامی سنین، از نوجوانانی که آرتریت نوجوانان دارند تا بیماران مسن که آرتریت تخریبی دارند، با موفقیت انجام میشود.

ارزیابی ارتوپدی

یک ارزیابی توسط جراح ارتوپدی از چند بخش تشکیل می شود:

 • سابقه پزشکی: پزشک جراح ارتوپد شما اطلاعاتی را درباره سلامت عمومی شما جمع آوری کرده و درباره میزان درد و عملکرد شما سوالاتی میپرسد.
 • معاینه بالینی: معاینه بالینی حرکت، پایداری، قدرت و هم ترازی زانو را میسنجد.
 • عکس رادیولوژی: این تصاویر برای مشخص کردن میزان آسیب و بدشکلی زانو کمک کننده هستند.
 • دیگر آزمایشات: گاهی آزمایش خون یا تصویربرداری های پیشرفته مثل ام آر آی ممکن است برای مشخص کردن شرایط استخوان و بافت نرم زانو نیاز باشد.
آرتریت زانو

(چپ) در این عکس رادیولوژی یک زانوی طبیعی، فضای بین استخوان ها نشان دهنده غضروف سالم است. (فلش ها) (راست) این تصویر رادیولوژی یک زانوی خم شده به دلیل آرتریت است که کاهش فضای مفصلی شدیدی را نشان میدهد (فلش ها)

جراح ارتوپد نتایج ارزیابی را با شما مطرح و درباره اینکه آیا تعویض مفصل زانو برای شما بهترین روش برای کاهش درد و بهبود عملکرد است یا خیر، بحث خواهد کرد. دیگر گزینه های درمانی شامل داروها، تزریق، فیزیوتراپی یا دیگر انواع جراحی نیز مد نظر بوده و مورد بحث قرار خواهند گرفت.

علاوه بر آن، جراح ارتوپد خطر های بالقوه و عوارض جانبی جراحی تعویض مفصل زانو که شامل خطرات مربوط به خود جراحی و دیگر عوارضی که میتواند به مرور زمان رخ دهد را برای شما توضیح می دهد.

نکات جراحی تعویض مفصل زانو

انتظارات واقعی از عمل جراحی

یک عامل مهم برای تصمیم درباره انجام یا عدم انجام جراحی تعویض مفصل زانو این است که درک کنیم این جراحی چه نتایجی دارد و چه نتایجی به دنبال نخواهد داشت.

بیش از 90 درصد افرادی که جراحی تعویض مفصل زانو را انجام میدهند، کاهش شدید درد و بهبودی مشهودی را در انجام فعالیت های روزانه تجربه میکنند. اما تعویض مفصل زانو اجازه انجام کاری بیش از آنچه میتوانستید پیش از ابتلا به آرتریت انجام دهید را به شما نمی دهد.

با استفاده و فعالیت معمولی، هر تعویض مفصل زانویی شروع به از بین بردن فضای پلاستیکی درونش میکند. فعالیت یا وزن بیش از حد، این از بین رفتن طبیعی را تسریع میکند و ممکن است زانوی تعویضی را شل کند و ایجاد درد کند. به همین دلیل، بیشتر جراحان در مورد فعالیت های شدید مثل دویدن، نرم دویدن، پریدن یا دیگر ورزش های شدید در ادامه زندگی توصیه هایی میکنند.

فعالیت های معقول پس از تعویض مفصل زانو شامل راه رفتن نامحدود، شنا کردن، گلف، رانندگی، راه رفتن طولانی سبک، دوچرخه سواری، رقص و ورزش های سبک میشود.

با فعالیت های مناسب، زانوی تعویض شده میتواند تا سالها باقی بماند.

دکتر محمدحسن کاسب

جهت ویزیت و نوبت دهی دکتر محمدحسن کاسب فوق تخصص جراحی زانو و آرتروسکوپی زانو از اینجا اقدام کنید

عوارض احتمالی جراحی زانو

احتمال بروز عوارض پس از تعویض مفصل زانو پایین است. عوارض جدی مثل عفونت مفصل زانو در کمتر از 2 درصد بیماران رخ میدهد. عوارض پزشکی جدی مثل سکته قلبی یا مغزی حتی از این میزان هم کمتر رخ میدهند. بیماری های مزمن (طولانی) خطر بروز عوارض را افزایش میدهند. اگرچه این عوارض شایع نیستند اما در صورت بروز، میتوانند بهبودی را محدود یا طولانی کنند.

نگرانی های خود را با پزشک ارتوپد خود پیش از جراحی مطرح کنید.

 • عفونت

عفونت میتواند در محل زخم یا در عمق در محل پروتز رخ دهد. ممکن است این اتفاق در بیمارستان یا پس از رفتن به خانه رخ دهد. این اتفاق حتی میتواند سالها بعد بیافتد. عفونت های خفیف در محل زخم معمولا با آنتی بیوتیک درمان میشوند. عفونت های شدید یا عمقی ممکن است نیاز به جراحی و خارج کردن پروتز داشته باشند. هرگونه عفونت در بدن شما میتواند به مفصل جایگزین شده سرایت کند.

 • لخته خون

لخته های خونی در وریدهای پا یکی از عوارض شایع در تعویض مفصل زانو هستند. این لخته ها میتوانند تهدید کننده حیات باشند اگر از محل خود جدا شده و به ریه ها مهاجرت کنند. جراح ارتوپد یک برنامه پیشگیری که شامل ارزیابی دوره ای پاها، ورزش های پا که منجر به افزایش جریان خون میشود، جوراب های حمایت کننده و داروها برای رقیق کردن خون در نظر می گیرد.

لخته خون در زانو

لخته های خونی ممکن است در یکی از رگ های عمقی بدن تشکیل شوند. در حالی که لخته های خونی میتوانند در هر رگ (ورید) عمقی تشکیل شوند، ولی معمولا در رگ های لگن، ران یا ساق پا ایجاد میشوند.

 • مشکلات ایمپلنت

اگرچه مواد و طراحی های ایمپلنت ها درست مثل تکنیک های جراحی در حال پیشرفت هستند، سطوح ایمپلنت ها ممکن است دچار خوردگی شوند و اجزا آن شل شوند. علاوه بر آن، اگرچه وسعت حرکتی 115 درجه برای پس از جراحی پیش بینی میشود، ممکن است اثر زخم روی زانو باقی مانده و حرکت را محدودتر کند، علی الخصوص در بیمارانی که پیش از جراحی نیز وسعت حرکتی محدودی داشته اند.

 • تداوم درد

تعداد بسیار کمی از بیماران پس از تعویض مفصل زانو نیز درد دارند. اگرچه این عارضه نادر است و اکثریت بیماران پس از تعویض مفصل زانو کاهش درد بسیار زیادی را تجربه میکنند.

 • آسیب عروقی عصبی

اگرچه این اتفاق نادر است، اما آسیب به اعصاب و عروق اطراف زانو میتواند در حین جراحی رخ دهد.

آمادگی های لازم برای برای جراحی تعویض مفصل زانو

 • ارزیابی بالینی

اگر تصمیم دارید تا جراحی تعویض مفصل زانو را انجام دهید، جراح ارتوپد ممکن است از شما بخواهد تا یک معاینه بالینی توسط پزشک خانواده خود چند هفته پیش از جراحی انجام دهید. این کار برای این است که مطمئن شویم شما سلامتی کافی برای انجام جراحی و بهبودی پس از آن را دارید. بسیاری از بیماران با بیماری های مزمن مثل بیماری قلبی، ممکن است نیاز باشد توسط پزشک متخصص مثل متخصص قلب، پیش از جراحی بررسی شوند.

 • آزمایشات

ممکن است تست های متعدد مثل نمونه خون و ادرار و یک نوار قلب برای کمک به جراح ارتوپد جهت چیدن برنامه جراحی شما نیاز باشد.

 • داروها

به پزشک ارتوپد خود اطلاع دهید چه داروهایی مصرف میکنید. او درباره داروهایی که باید پیش از جراحی مصرف کنید یا آن ها را قطع کنید با شما صحبت خواهد کرد.

 • ارزیابی دندانی

اگرچه میزان بروز عفونت پس از تعویض زانو بسیار پایین است، عفونت میتواند در صورت ورود باکتری به جریان خون رخ دهد. برای کاهش خطر عفونت، انجام کارهای اصلی دندان مثل کشیدن دندان یا انجام کارهای پریودنتال (عفونت لثه) باید به طور کامل پیش از جراحی تعویض مفصل زانو انجام شوند.

 • ارزیابی ادراری

افراد با سابقه عفونت ادراری اخیر یا مکرر باید پیش از جراحی ارزیابی ادراری شوند. برای مردان مسن تر با بیماری پروستات باید انجام درمان کامل، پیش از جراحی تعویض مفصل زانو در نظر گرفته شود.

 • برنامه ریزی اجتماعی

اگرچه شما به سرعت پس از جراحی میتوانید با واکر یا عصا راه بروید، اما برای چند هفته برای انجام برخی کارها مثل آشپزی، خرید، حمام کردن و لباس شستن به کمک نیاز خواهید داشت.

اگر تنها زندگی میکنید، مطب جراح ارتوپد، مددکار اجتماعی یا مسئول ترخیص بیمارستان میتواند به شما کمک کند تا برنامه ریزی کنید تا یک نفر در خانه به شما کمک کند. آنها همچنین میتوانند برنامه ریزی کنند تا اگر بخواهید شما مدت زمانی را در یکی از مرکز های مراقبتی بگذرانید.

 • برنامه ریزی در خانه

انجام چند کار میتواند انجام فعالیت های روزانه را برای شما آسان تر کند. برخی از این کارها که در فعالیت های روزانه به شما کمک میکنند:

 • نرده های ایمنی و دستگیره در حمام و دستشویی
 • نرده در کنار راه پله
 • یک صندلی ثابت با بالشتک سفت (و ارتفاع حدود 50 سانت)، یک پشتی سفت، دو دسته و چهار پایه چوبی برای بالا آوردن پا برای بهبودی اولیه
 • اگر دستشویی کوتاه دارید، یک صندلی دستشویی بلند شونده با دو دسته
 • یک صندلی یا نیمکت پایدار برای حمام کردن
 • برداشتن تمام فرش ها و ریسمان های شل
 • فضای زندگی موقتی در یک طبقه چون بالا و پایین رفتن از پله ها برای شما در روزهای اول بهبودی سخت خواهد بود

مراحل جراحی برای تعویض مفصل زانو

احتمالا شما در روز جراحی در بیمارستان بستری شوید.

 • بیهوشی

پس از بستری، شما توسط اعضای تیم بیهوشی ارزیابی میشوید. شایع ترین نوع بیهوشی، بیهوشی عمومی (شما به خواب فرو خواهید رفت)، نخاعی یا بی حسی با بلوک عصبی منطقه ای (شما بیدار هستید اما بدن شما از کمر به پایین بی حس خواهد بود) هستند. تیم بیهوشی تعیین خواهند کرد که چه نوع روش بیهوشی برای شما بهترین انتخاب خواهد بود.

 • پروسه

خود پروسه حدود یک تا دو ساعت طول میکشد. جراح ارتوپد شما غضروف و استخوان آسیب دیده را خارج کرده و سپس فلز و پلاستیک ایمپلنت جدید را در محل قرار میدهد تا همترازی و عملکرد زانوی شما را بازگرداند.

ایمپلنت مفصل زانو

 انواع مختلف ایمپلنت های زانو بسته به نیاز های مختلف بیماران استفاده می شوند.

عکس رادیولوژی زانو

(چپ) عکس رادیولوژی یک زانوی مبتلا به آرتریت شدید (راست) عکس رادیولوژی نشان دهنده تعویض مفصل زانو است. توجه داشته باشید که فاصله ساز پلاستیکی میان دو بخش، در عکس رادیولوژی نمایان نمیشود.

پس از جراحی، شما به بخش ریکاوری منتقل میشوید که در آنجا چند ساعت باقی میمانید تا بهبودی شما از بیهوشی تحت نظر باشد. بعد از به هوش آمدن شما، به اتاقتان در بیمارستان منتقل خواهید شد.

 • اقامت در بیمارستان

احتمالا شما برای چند روز در بیمارستان خواهید ماند.

 • مدیریت درد

پس از جراحی، کمی احساس درد خواهید داشت. این موضوع بخشی طبیعی از روند بهبودی است. پزشک و پرستار شما برای کاهش درد با شما کار خواهند کرد که خود باعث تسریع سرعت بهبودی از جراحی می شود.

داروهایی که معمولا تجویز میشوند برای کاهش کوتاه مدت درد هستند. انواع بسیاری از داروها برای مدیریت درد موجود هستند که شامل اپوئیدها، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و بی حسی های موضعی میشوند. پزشک شما ممکن است ترکیبی از این داروها را برای کاهش درد و همچنین به حداقل رساندن استفاده از اپوئیدها، استفاده کند.

آگاه باشید که اگرچه اپوئیدها کمک میکنند پس از جراحی درد کاهش یابد، اما آنها مخدر بوده و میتوانند اعتیاد آور باشند. وابستگی به اپوئید و استفاده بیش از حد (سو مصرف مواد) در ایالات متحده تبدیل به یک مسئله سلامت عمومی تبدیل شده است. مهم است که اپوئیدها را تنها زیر نظر پزشک مصرف کنید. به محض بهبودی درد شما، از مصرف اپوئیدها خودداری کنید. اگر ظرف چند روز پس از جراحی درد شما بهبود نیافت با پزشک خود صحبت کنید.

 • پیشگیری از لخته خونی

جراح ارتوپد شما ممکن است از یک یا چند روش برای جلوگیری از تشکیل لخته خونی و کاهش تورم پا استفاده کند. این روشها ممکن است شامل جوراب مخصوص کمکی، پوشش پای بادی (چکمه فشاری) و رقیق کننده های خون بشوند.

فورا پس از جراحی برای افزایش جریان خون درون عضلات پا و برای جلوگیری از ایجاد لخته خونی و تورم پا، بیمار به حرکت دادن پا و مچ تشویق میشود.

 • فیزیوتراپی

بیشتر بیماران روز پس از جراحی شروع به ورزش دادن زانوی خود میکنند. در برخی موارد، بیماران در همان روز جراحی شروع به حرکت دادن زانوی خود میکنند. یک فیزیوتراپ به شما ورزشهای مخصوصی که باعث تقویت پای شما و بازگشت حرکات زانو میشود را آموزش خواهد داد که اینها به شما اجازه میدهند راه رفتن و دیگر فعالیت های طبیعی روزانه خود را به سرعت پس از جراحی انجام دهید.

برای بازگشت حرکات طبیعی زانو و پا، ممکن است جراح شما از یک تکیه و پشتیبان زانو استفاده کند که تا زمانی که شما در تخت هستید زانوی خود را به وسیله آن به آرامی تکان دهید. این وسیله دستگاه ورزشی حرکت انفعالی مداوم (CPM) نامیده میشود. برخی جراحان معتقدند که دستگاه حرکت انفعالی مداوم تورم پا را با بالا آوردن پا کاهش داده و گردش خون را با حرکت دادن عضلات پا بهبود میبخشد.

دستگاه حرکت انفعالی مداوم

یک دستگاه حرکت انفعالی مداوم

 • پیشگیری از ذات الریه

در اوایل زمان پس از جراحی، تنفس سطحی در بیماران اتفاقی شایع است. این اتفاق معمولا عارضه بیهوشی، داروهای مسکن و گذراندن مدت زمان زیاد در تخت است. این تنفس سطحی می تواند باعث از کار افتادگی ریه (آتلکتازی نیز نامیده می شود) شود که بیمار را مشکوک به ذات الریه می کند. برای کمک به جلوگیری از این اتفاق، مهم است که تنفس های عمیق متناوب داشته باشید. ممکن است پرستار یک دستگاه ساده تنفس که به آن اسپیرومتر می گویند فراهم کند تا شما را به کشیدن نفس های عمیق تشویق کند.

مراقبت های لازم برای بهبودی در خانه

موفقیت جراحی به شدت به میزان پیروی شما از دستورات جراح ارتوپدتان در خانه در چند هفته اول پس از جراحی بستگی دارد.

 • مراقبت از زخم

شما تعدادی بخیه یا گیره (منگنه پزشکی) در طول زخم یا یک بخیه در زیر پوست در جلوی زانوی خود خواهید داشت. بخیه ها یا گیره ها چند هفته پس از جراحی خارج میشوند. بخیه زیر پوست شما احتیاجی به کشیدن ندارد.

از شستشو دادن زخم خود در آب تا زمانی که زخم کامل خشک و بسته نشده است، خودداری کنید. ممکن است شما به پانسمان کردن زخم برای جلوگیری از تحریک با لباس یا جوراب های حمایتی، ادامه دهید.

 • رژیم غذایی

تا چند هفته پس از جراحی از دست دادن اشتها اتفاقی رایج است. یک رژیم غذایی متعادل که غالبا با مکمل های آهن همراه است، برای بهبود زخم و بازگرداندن توان عضله مهم است.

 • فعالیت

ورزش به خصوص در چند هفته اول پس از جراحی یک بخش مهم مراقبت در خانه است. شما باید پس از 3 تا 6 هفته پس از جراحی قادر باشید تا فعالیت های طبیعی زندگی روزمره خود را انجام دهید. برخی دردها همراه با فعالیت یا در هنگام شب برای چند هفته پس از جراحی، شایع است.

فعالیت ها باید شامل موارد زیر باشد:

 • یک برنامه راه رفتن تدریجی که به آرامی میزان تحرک را افزایش دهد که ابتدا در خانه انجام شده و سپس به بیرون از خانه گسترش می یابد.
 • ادامه فعالیت های طبیعی خانگی مثل نشستن، ایستادن و بالا رفتن از پله ها.
 • انجام ورزش های خاص برای چندبار در روز برای بازگرداندن قدرت و حرکت زانو. شما احتمالا بدون کمک میتوانید ورزش ها را انجام دهید اما ممکن است فیزیوتراپ در خانه یا در یک مرکز درمانی در چند هفته اول پس از جراحی به شما کمک کند.
فعالیت بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو

شما احتمالا زمانی که بتوانید زانوی خود را به اندازه کافی برای ورود و راحت نشستن درون خودرو خم کنید و وقتی که عضلات شما کنترل کافی برای واکنش مناسب برای گاز دادن و ترمز کردن را داشته باشد، قادر خواهید بود که رانندگی کنید. بیشتر افراد حدود 4 تا 6 هفته پس از جراحی میتوانند رانندگی کنند.

اجتناب از مشکلات پس از جراحی

پیشگیری از لخته شدن خون

برای کاهش خطر ایجاد لخته خون در چند هفته اول بهبودی، از دستورالعمل های جراح ارتوپد خود پیروی کنید. او ممکن است به شما توصیه کند تا داروهای رقیق کننده خون را که در بیمارستان مصرف کرده اید ادامه داده و مصرف کنید. اگر دچار هرگونه از علائم خطر زیر شدید فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

علائم خطر لخته خونی: علائم خطر وجود لخته خون احتمالی در پا شامل موارد زیر میشود:

 • افزایش درد در ساق پا
 • لمس دردناک یا قرمزی در بالا یا پایین زانو
 • تورم جدید یا افزایش یافته در ساق، مچ یا پا (پایین تر از مچ پا)

علائم خطر آمبولی ریوی: علائم خطری که نشان دهنده مهاجرت لخته خونی به ریه ها هستند شامل موارد زیر می شود:

 • تنگی نفس ناگهانی
 • درد ناگهانی قفسه سینه
 • درد نقطه ای قفسه سینه همراه با سرفه
 • پیشگیری از عفونت

یک علت شایع عفونت به دنبال جراحی تعویض مفصل زانو از باکتری است که از طریق یک درمان دهان و دندان، عفونت مجرای ادراری یا عفونت پوست که وارد جریان خون شده است. این باکتری ها میتوانند در اطراف زانوی تعویض شده شما ساکن شده و عفونت ایجاد کنند.

پس از تعویض زانو، ممکن است نیاز باشد تا بیماران با ریسک فاکتور (عامل خطر) پیش از انجام درمان های دهان و دندان شامل جرم گیری یا پیش از هرگونه جراحی که باعث میشود باکتری وارد جریان خون شود، آنتی بیوتیک مصرف کنند. جراح ارتوپد با توجه به شرایط شما درباره نیاز به مصرف پیشگیرانه آنتی بیوتیک پیش از درمان های دهان و دندان صحبت خواهد کرد.

علائم خطر عفونت: در صورت داشتن هر یک از علائم زیر که احتمال وجود یک عفونت تعویض مفصل زانو را میدهد، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • تب پایدار (بالاتر 38 درجه سانتی گراد دهانی)
 • لرز
 • افزایش قرمزی، لمس دردناک و تورم زخم زانو
 • ترشح از زخم زانو
 • افزایش درد زانو هم در هنگام فعالیت هم هنگام استراحت
 • اجتناب از افتادن

افتادن در هفته های اولیه پس از جراحی میتواند موجب آسیب زانو شده و ممکن است باعث شود که به جراحی های بیشتر نیاز پیدا کنید. پله ها تا زمان قدرتمند شدن و حرکت مناسب زانو، یک وسیله مخاطره آمیز هستند. شما باید از عصا، عصای زیر بغلی، واکر، نرده های مخصوص یا کمک یک نفر تا زمانی که تعادل، انعطاف پذیری و قدرت شما بهبود یابد، استفاده کنید.

جراح و فیزیتوراپ تصمیم میگیرند که چه وسایل کمکی ای به دنبال جراحی نیاز دارید و کی میتوانید آن ها را کنار بگذارید.

نکاتی درباره تعویض مفصل زانو

زانوی جدید شما چه تفاوت هایی دارد؟

هدف از تعویض زانو، بهبود در حرکت زانو است، اما بازگرداندن کامل حرکات معمول نیست. حرکات زانوی تعویض شده شما پس از جراحی میتواند با حرکات زانوی شما پیش از جراحی پیش بینی شود. بیشتر بیماران انتظار دارند تا بتوانند زانوی تعویض شده خود را کامل صاف و به میزان کافی برای بالا رفتن از پله و نشستن در خودرو و بیرون آمدن از آن خم کنند. زانو زدن گاهی باعث ایجاد ناراحتی میشود اما مضر نیست.

بیشتر افراد احساس بی حسی در پوست اطراف زخم دارند. شما همچنین ممکن است کمی خشکی عالی الخصوص در ورزش هایی که شامل خم کردن زانو میشود، احساس کنید.

بیشتر افراد صدای یک کلیک ناشی از پلاستیک و فلز را در هنگام راه رفتن یا خم کردن زانو حس کرده یا میشنوند.  این اتفاق طبیعی است. این تفاوت ها به مرور زمان کم شده و بیشتر بیماران این اتفاقات را در مقایسه با درد و محدودیت عملکردی که پیش از جراحی تجربه کرده اند، قابل تحمل میدانند.

زانوی جدید شما ممکن است فلزیاب های داخل واحد های امنیت درون فرودگاه ها و برخی ساختمان ها را فعال کند. در صورت فعال شدن آژیر به مامور امنیتی درباره تعویض زانوی خود اطلاع دهید.

از زانوی تعویض شده خود محافظت کنید

پس از جراحی، مطمئن شوید که کارهای زیر را انجام میدهید:

 • برای حفظ قدرت و حرکت مناسب زانوی جدید خود در فعالیت های ورزشی منظم سبک شرکت کنید.
 • به طور خاص درباره اجتناب از افتادن و صدمه دیدن احتیاط کنید. اگر یکی از استخوان های پای شما بشکند، ممکن است شما به جراحی های بیشتری نیاز داشته باشید.
 • اطمینان حاصل کنید که دندان پزشک شما از تعویض مفصل زانوی شما اطلاع دارد. با جراح ارتوپد خود درباره نیاز به مصرف آنتی بیوتیک پیش از درمان های دهان و دندان صحبت کنید.
 • برای پیگیری های روتین و معاینات و تصویر برداری رادیولوژی، یکبار در سال به طور دوره ای پزشک جراح ارتوپد خود را ملاقات کنید.

افزایش طول عمر ایمپلنت زانو

در حال حاضر، بیش از 90 درصد تعویض مفصل زانو مدرن تا 15 سال بعد از جراحی عملکرد خوبی دارند. پیروی از دستورات جراح ارتوپد و مراقبت کردن از زانوی تعویض شده و سلامت عمومی خود راه های مهمی برای رسیدن به موفقیت نهایی در جراحی شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاین