نوبت دهی آنلاین مشاوره مجازی
آدرس تهران ارتوپدی

از تاریخ ۱۴۰۱/۰1/27 مرکز تهران ارتوپدی به ساختمان جدید واقع در خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان ظفر، نرسیده به بلوار اسفندیار، خیابان بابک بهرامی، پلاک 7، ساختمان پزشکان بابک، طبقه 4 نقل مکان می کند.

تعویض کامل مفصل

این مقاله یک مقدمه بر تعویض کامل مفصل است. اطلاعات جامع درباره انواع خاص تعویض مفصل (مثل ران، زانو، شانه یا مچ دست) در مقاله های جداگانه ای که به این موضوعات اختصاص دارند قابل یافتن هستند. در این مقاله از سایت تهران ارتوپدی به بررسی تعویض کامل مفصل می پردازیم.

تعویض کامل مفصل نوعی جراحی است که در آن مفصل مبتلا به آرتریت یا آسیب دیده خارج شده و با اجزا مصنوعی فلزی، پلاستیکی یا سرامیکی که به آنها اندام مصنوعی (پروتز) میگویند تعویض میشوند. این اندامهای مصنوعی برای تکرار حرکات یک مفصل طبیعی و سالم طراحی شده اند.

تعویض مفصل زانو و تعویض مفصل لگن شایع ترین جراحی های تعویض مفصل هستند اما جراحی تعویض مفصل میتواند بر روی مفاصل دیگر مثل مچ پا، مچ دست، شانه و آرنج نیز انجام شود.

آناتومی مفصل

مفصل جایی است که انتهای دو یا چند استخوان به هم میرسد. انواع مختلفی از مفصل در بدن وجود دارد. برای مثال، زانو به علت توانایی در خم و راست شدن مثل یک لولای در به عنوان یک مفصل لولایی در نظر گرفته میشود. مفاصل شانه و ران به عنوان مفصل گوی و کاسه شناخته میشوند که در آن انتهای گرد یک استخوان در داخل انتهای یک استخوان کاسه ای شکل دیگر قرار میگیرد.

چه زمانی جراحی تعویض کامل مفصل پیشنهاد داده می شود؟

بیماری های زیادی میتوانند درد مفصلی و ناتوانی ایجاد کنند که منجر به این میشود که بیماران جراحی تعویض مفصل را در نظر بگیرند. در بسیاری از موارد، درد مفصلی به علت آسیب وارده به غضروفی که انتهای استخوان را میپوشاند (غضروف مفصلی) ایجاد میشود یا به دلیل آرتریت، شکستگی یا یک بیماری دیگر.

اگر درمانهای غیر جراحی مثل دارو درمانی، فیزیوتراپی و تغییر در فعالیت های روزمره درد و ناتوانی را کاهش ندهند، پزشک ممکن است تعویض کامل مفصل را پیشنهاد دهد.

آماده شدن برای جراحی

در هفته های پیش از جراحی، تیم جراحی و پزشک عمومی شما زمانی را صرف آماده سازی شما برای جراحی پیش رو خواهند کرد. برای مثال، پزشک شما ممکن است سلامت کلی شما را ارزیابی کرده و جراح شما آزمایش های مختلفی (مثل آزمایش خون و نوار قلب) را برای کمک به برنامه جراحی، درخواست کند.

کارهای زیادی وجود دارد که شما میتوانید انجام دهید تا آمادگی لازم را کسب کنید. با پزشک خود صحبت کرده و از او سوالات خود را بپرسید. با تغذیه صحیح و ورزش به لحاظ فیزیکی خود را آماده کنید. برای مدیریت هفته های اول در خانه، با هماهنگی برای گرفتن کمک و تهیه لوازم کمکی مثل نیمکت حمام، نرده یا گیره دسته بلند جهت بلند کردن اجسام ، قدم هایی را بردارید. با انجام برنامه ریزی های از پیش، میتوانید اطمینان پیدا کنید که جراحی مناسب و بهبودی سریعی خواهید داشت.

جراحی تعویض مفصل

جراحی تعویض کامل مفصل چند ساعت به طول می انجامد. این جراحی در بیمارستان یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام میشود.

در حین جراحی، غضروف و استخوان آسیب دیده از مفصل خارج شده و با اندام مصنوعی ساخته شده از اجزا فلزی، پلاستیکی یا سرامیکی تعویض میشوند. اندام مصنوعی شکل و حرکات مفصل طبیعی را تقلید میکنند. برای مثال، در یک مفصل ران مبتلا به آرتریت، گوی آسیب دیده (انتهای فوقانی استخوان ران) با یک گوی فلزی متصل به یک تنه فلزی که در داخل استخوان ران جای میگیرد تعویض شده و یک کاسه پلاستیکی در داخل لگن جاسازی میشود تا جایگزین کاسه آسیب دیده گردد.

جراحی تعویض مفصل

(چپ) یک مفصل ران مبتلا به استئوآرتریت (آرتروز) (راست) سر استخوان ران و کاسه با اجزا مصنوعی جایگزین شده اند.

عوارض تعویض کامل مفصل

پزشک خطرات بالقوه و عوارض جراحی تعویض کامل مفصل که شامل عوارض خود جراحی و آنهایی که میتوانند مدت ها پس از جراحی رخ بدهند را برای شما توضیح خواهد داد.

بیشتر عوارض به خوبی درمان میشوند.  برخی از عوارض شایع تر جراحی تعویض مفصل شامل عفونت، لخته خونی، آسیب عصب و مشکلات مربوط به اندام مصنوعی مثل شل شدن یا در رفتگی میشود.

بهبودی

بهبودی و بازتوانی برای هر فرد متفاوت است. در کل، پزشک شما را به استفاده از مفصل جدید در مدت زمان کوتاهی پس از عمل تشویق خواهد کرد. اگرچه این کار در آن زمان ممکن است چالش برانگیز باشد، اما پیروی از دستورالعمل های پزشکتان بهبودی شما را تسریع میکند.

بیشتر بیماران درد موقتی را در مفصل جایگزین شده تجربه خواهند کرد که علت آن ضعیف شدن عضلات اطراف به علت عدم فعالیت، تطبیق بدن با مفصل جدید و ترمیم بافتی است. این درد باید در عرض چند ماه از بین برود.

ورزش کردن بخش مهمی از روند بهبودی است. پزشک یا فیزیوتراپ برای شما ورزشهای خاصی را جهت کمک به بازگرداندن حرکت و قدرت مفصل در نظر خواهند گرفت.

اگر هر سوالی درباره محدودیت فعالیت های پس از جراحی تعویض کامل مفصل داشتید حتماً از پزشک خود بپرسید.

نتایج بلند مدت

عمده بیماران قادرند فعالیت های روزمره خود را به آسانی پس از جراحی تعویض مفصل انجام دهند. بیشتر افراد میتوانند انتظار داشته باشند تا مفصل تعویضی برای سالها عمر کند و یک کیفیت زندگی بهتر را فراهم آورد که شامل درد کمتر همراه با حرکت و قدرت بهبود یافته که بدون جراحی ممکن نبود میشود.

12 Comments For "انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر چیست؟"

 1. مهدی Said:

  سلام مدتیه روی تاندوم شصت دست راستم غده ای درآمده که حدودا ۱ونیم سانت در۱سانت میباشد ودردی نداره زوانیکه رودستم دراز میکشم آرنجم درد میکنه و دستمگ زود بی حس میشه دکتراهم میگن بیار سرپایی عمل کنیم میخوام بفرمایید من چه کنم
  باتشکر .

 2. سلام وقت بخیر ایا دست استخوانی و گوشتی هم عمل زیبایی داره ؟؟

 3. سعید محسنی هنجنی Said:

  سلام
  دست چپم از روز تولد مشکل داشت به طوری که الان که ۴۱ ساله هستم کوتاه تر از دست راستم هست و دستم و ۴۵ درجه بیشتر نمیتونم بالا بیارم.امروزه میشه با جراحی درستش کرد؟
  نمیخوام وقتی با فرزندانم راه میرم خجالت بکشند.لطفا راهنمایی بفرمائید.

 4. Amir Said:

  مدت چهل روز میشه انگشت وسط ام در اثر پیچ خورده گی شکسته بود بعد از جابجایی استخوان مدت 25روز دست ام در گچ بود بعد این 15روز میشه باز اش کردیم هر نوع نرمشی و حرکات انجام میدهم انگشت ام خم نمیشود در انتهای انگشتم در نزدیک کف دستم چیزی بوجود آماده ماندن گره خورده چیزی که درد هم دارد نمیدانم چی باید کنم؟

 5. زهرا Said:

  سلام وقتتون بخیر
  در دوران کودکی بچه یک روزه ای را دیدم که هر دوپایش هیچ انگشتی نداشت و پایش (معذرت می‌خوام بابت تشبیه) مثل سُم حیوانات بود.زنده نماند و هرگز مانند او را نه دیدم و نه شنیدم و چیزی جز خرافه دست گیرم نشد.اگر میشود نام علمی دقیق این نقصان رو بگین برم مطالعه کنم ممنون میشم

 6. مهدی نوروزی Said:

  سلام وقت بخیر در مورد متاستاز به دنده ها و مهره قفسه سینه چه کارهایی میتوان برای مریض انحام داد

 7. حامد رحمانی Said:

  سلام خسته نباشید.
  من موقع تولد شدن دچار یک دررفتگی شانه میشم که بعد مدتی خانواده متوجه شده و به شکسته بند مراجعه کرده و تا حدودی شانه من را جا میندازه،اما دست من کج میماند و الان که شانزده سال گذشته من متوجه شدم دچار دررفتگی خلفی هستم.
  آیا بعد این همه مدت،امیدی برای عمل جراحی هست که اقدامی کنیم؟

 8. سمیرا گرشاسبی Said:

  سلام وقتون من رو شانه یه قوز استخوان بدی زده بیرون دوستش ندارم شبیه مردا چهارشانه شدم میخوام شانه حالت افتاده داشته باشه برتراشونم ایا دکتر انجام میده

 9. مهدی رضی Said:

  با سلام وعرض ادب بنده ۴۹ سال سن دارم ودر سال ۱۳۷۳ تصادفی با موتور کردم و برای شکستگی ران راستم پلاک گذاشتن وبعد از مدت ۴ ماه پلاک کج می شد وچندین پلاک وپیوند استخوان کردم واخر دستگاه واگنر به مدت ۵ ماه ور پایم وصل بود وبعد با بریم راه می رفتم وبعد از چند ماه پایم کج شد ومن هم از این همه عمل جراحی خسته شدم و دیگر دونبال پایم برای بهبودی نرفتم ولی کج بود و آنزیم زیاد خم نمی شد بعد از ۲۸ سال که سه سال پیش بود که از چند پله با لگن به زمین خوردم و زانویم درد شدید گرفت بعد از عکس گرفتن دکتر بیمارستان اختر یک بان کشی ومسکنداد که روز به روز بدتر شد ومجبور شدم به بیمارستان میلاد رفتم ودکتر گفت که نانونیوم شده وباید دستگاه الیزاروف در پایم وصل شود ومدت یک سال این دستگاه در پایم بود ولی بعد از عمل در آوردن دستگاه دکتر گفت پام چوش نخورده والان عفونت کرده لطفا بفرمایید که علت چیست ومن را از نگرانی در بیاورید. ممنونم

 10. کسی پول نداره تعویض مفصل کنه داری هست بخورم بمیرم از این درد خلاص بشم خسته شدم انقدر درد کشیدم😭😭😭😭😭

 11. شیدا Said:

  سلام
  من مادرم ۲ ماه قبل عمل تعویض مفصل زانو انجام دادن از همون روز اول تا ب الان همش میگن سوزش و داغی کنار و مخصوصا زیر زانو و ران دارند چندبار هم مراجعه کردیم پیش دکترشون گفتن طبیعیه و خوب میشه ،میخواستم بپرسم علت چیه و آیا خودش خوب میشه یا مشکلی جدی وجود داره؟

 12. اسراء Said:

  با سلام و خسته نباشید
  من پسری دارم که از بچگی مشکل club foot داشت جراحی کردیم و گچ بود و …
  ولی به دلیل مشکلی که داخلی براش پیش اومد متاسفانه درمان کامل پاهاش متوقف شد. الان ۱۴ سالشه و پاهاش خیلی اذیتش میکنن. باید چکارکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوبت دهی آنلاین