نوبت دهی آنلاین مشاوره مجازی
آدرس تهران ارتوپدی

از تاریخ ۱۴۰۱/۰1/27 مرکز تهران ارتوپدی به ساختمان جدید واقع در خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان ظفر، نرسیده به بلوار اسفندیار، خیابان بابک بهرامی، پلاک 7، ساختمان پزشکان بابک، طبقه 4 نقل مکان می کند.

درمان کلاب فوت

کلاب فوت یا پا چنبری هنگامی بروز می کند که پا و مچ پا همواره دچار پیچ خوردگی باشند. در کلاب فوت، رباط ها و تاندون هایی که عضلات را به استخوان نگه می دارند، بسیار سفت هستند. این باعث می شود که بافت های اطراف مچ پا، پا را در وضعیت غیرطبیعی نگه دارند. کلاب فوت شبیه سر یک چوب گلف است و به همین ترتیب نام اش را از آن برگرفته است.

کلاب فوت یک بدشکلی مادرزادی است، به این معنی که کودک شما با این بیماری به دنیا آمده است. پزشکان معمولاً بلافاصله پس از تولد قادر به تشخیص آن هستند. تشخیص هر چه سریع تر آن بلافاصله پس از متولد شدن و شروع درمان حائز اهمیت فراوان است. اگر به موقع درمان شوید، به احتمال زیاد، درمان آسان تر و موفقیت آمیزتر خواهد بود. در این مقاله از تهران ارتوپدی به روش های درمان کلاب فوت می پردازیم.

دکتر تقی بغدادی

جهت ویزیت و نوبت دهی دکتر تقی بغدادی فوق تخصص و جراح ارتوپد کودکان از اینجا اقدام کنید

علائم کلاب فوت

علائم کلاب فوت

در کلاب فوت، تاندون های داخل پا کوتاه هستند، استخوان ها شکلی غیرعادی دارند و تاندون آشیل سفت است.

در صورت عدم درمان، به نظر می رسد که فرد روی مچ پا یا کناره های پایش راه می رود.

در یک نوزاد متولد شده با کلاب فوت:

 • بالای پا به سمت پایین و داخل پیچ می خورد،
 • قوس پا برجسته تر است و پاشنه به داخل می چرخد،
 • در موارد شدید، پا وارونه به نظر می رسد،
 • عضلات ساق پا رشد کافی ندارند،
 • اگر فقط یک پا این مشکل را دارد، همان پا به خصوص در قسمت پاشنه پا معمولاً کمی کوتاهتر از پای دیگر است.

فرد مبتلا به کلاب فوت در هنگام راه رفتن احساس ناراحتی یا درد نمی کند.

یک متخصص مراقبت های بهداشتی به طور معمول هنگام تولد نوزاد متوجه پاچنبری او می شود. گاهی اوقات می توان آن را قبل از تولد نیز تشخیص داد.

اکثر کودکانی که فقط یک پای چنبری دارند، هیچ بیماری دیگری ندارند، اما گاهی اوقات کلاب فوت مشکلات دیگری مانند فتق نخاع را در بر دارد.

علل کلاب فوت

کلاب فوت عمدتاً ایدیوپاتیک است، به این معنی که علت آن ناشناخته است. اعتقاد بر این است که عوامل ژنتیکی نقش اصلی را ایفا می کنند و برخی از تغییرات ژنی خاص با آن مرتبط هستند، اما این امر هنوز به صورت دقیق مشخص نشده است. به نظر می رسد پاچنبری ارثی و ژنتیکی باشد.

همانطور که ذکر شد، علل پای کلاب فوت مشخص نیست، اما اگر

 • مذکر هستید،
 • مادرتان در دوران بارداری سیگار کشیده است،
 • فرد دیگری در خانواده شما پای چمبری دارد،
 • دچار فتق نخاع یا سایر آسیب های نخاعی هستید،

احتمال اینکه کلاب فوت مادرزادی داشته باشید، زیاد است.

تشخیص کلاب فوت

این بیماری بلافاصله هنگام تولد قابل مشاهده و تشخیص است و همچنین آن را می توان قبل از تولد با سونوگرافی به خصوص اگر هر دو پا تحت تأثیر باشند، تشخیص داد. اما در صورت تشخیص بیماری پیش از تولد، امکان هیچ گونه درمانی تا پس از تولد کودک وجود ندتشخیص کلاب فوت

خواه این بیماری در حین بارداری تشخیص داده شود و خواه بعد از تولد، پزشکان آزمایش های بیشتری را برای بررسی سایر مشکلات سلامتی از جمله فتق نخاع و دیستروفی عضلانی توصیه می کنند.

رادیوگرافی امکان مشاهده دقیق بدشکلی را با جزئیات بیشتر فراهم می کند.

رادیوگرافی کلاب فوت

روش های درمان کلاب فوت

پاچنبری بدون درمان بهبود نخواهد یافت. عدم درمان کلاب فوت، احتمال بروز عوارض بعدی و ثانویه را در زندگی افزایش می دهد.

درمان در طی هفته های پس از تولد شکل می گیرد. هدف از این کار این است که پاها عملکردی فاقد درد داشته باشند.

کلاب فوت را می توان با گچ گیری یا جراحی ترمیم کرد.

گچ گیری

گچ گیری برای درمان کلاب فوت

بعضی اوقات درمان های غیرجراحی مانند گچ گیری می تواند پا را اصلاح کند. گچ گیری روشی برای اصلاح کلاب فوت به امید جلوگیری از جراحی است.

روش پونستی یا دستکاری رایج ترین تکنیک مورد استفاده است. در این روش درمانی، پزشک به آرامی پای کودک شما را به حالت طبیعی تری کشانده و با گچ آن را ثابت می کند. هر چند روز یا چند هفته، حالت پا به سمت حالت طبیعی تر کشیده می شود و گچ پا عوض می شود.

گچ گیری برای درمان کلاب فوت

طی شش الی هشت هفته کلاب فوت بدون جراحی اصلاح می شود. گچ گیری در مورد افرادی موفقیت آمیزتر است که کلاب فوت خفیفی دارند و طی دو هفته اول پس از تولد تحت درمان قرار می گیرند.

در نوزادان و بیماران مسنی که دچار پای پرانتزی شدید هستند، گچ گیری موثر نیست و برای اصلاح آن، نیاز به جراحی دارند.

عمل جراحی برای درمان کلاب فوت

جراحی برای درمان کلاب فوت

در صورت عدم موفقیت روش های دیگر، جراحی انجام می گیرد، اما جراحی معمولاً از یک مورد بیماری به موردی دیگر متفاوت است.

در حین جراحی، جراح کودک شما تاندون آشیل را در نزدیکی پاشنه بلند کرده و بافت ها را در جای دیگر پا آزاد می کند. همچنین، شاید لازم باشد تاندون را انتقال بدهد. این برش ها، رباط ها و تاندون های سفت را شل می کند تا جراح بتواند پای کودک شما را در حالت طبیعی اش جا بیاندازد. انتقال تاندون به پا امکان می دهد تا به روال طبیعی تری حرکت کند.

کودکان بزرگتر و بزرگسالان اغلب انعطاف پذیری کمتری نسبت به نوزادان دارند و از این رو، به درمان جامع تری نیاز دارند. برای درمان مشکل شان ممکن است به چندین عمل جراحی نیاز داشته باشند. برای چرخاندن پا احتمالا لازم باشد جراح تان استخوان را ببُرد. برش استخوان را استخوان بُری یا استئوتومی می نامند. در این گونه موارد، از صفحات یا پیچ های فلزی برای نگه داشتن پا در موقعیت صحیح استفاده می شود. وقتی پا و مچ پا به طور ایمن و صحیح در جای خود قرار گرفتند، جراح پای کودک شما را درون گچ می گذارد.

درمان کلاب فوت با بیهوشی عمومی انجام می شود. کودک شما بیهوش می شوی و در طول عمل درد را احساس نمی کند. دارو به شما کمک می کند درد را بعد از جراحی مدیریت کنید.

بهبود

درمان کلاب فوت

بیماران مبتلا به کلاب فوت پس از جراحی تا سه روز در بیمارستان می مانند. پای گچ خورده بالا می ماند تا تورم اش کاهش یابد. دکتر از کودک شما می خواهد انگشتان پایش را تکان دهد تا مطمئن شود جریان خون در پای او قطع نشده است.

گچ گیری قسمت مهمی از روند بهبودی است. پای کودک شما سه ماه در گچ می ماند تا برش ها، تاندون ها و استخوان ها بهبود یابند. خصوصا در نوزادان و کودکان نوپا که به سرعت رشد می کنند، گچ باید چندین بار عوض شود. بعد از برداشتن گچ، پا بیشتر شبیه پای طبیعی بوده و عملکرد بهتری خواهد داشت.

فیزیوتراپی نقش مهمی در موفقیت جراحی کلاب فوت دارد. تمرینات پا به کودک شما کمک می کند تا انعطاف پذیری، دامنه حرکتی و کشش عضلانی را به پا بازگرداند. در بسیاری از افرادی مبتلا به کلاب فوت، عضلات ساق پا در پای آسیب دیده رشد نکرده است. حتی پس از جراحی، این عضلات احتملا برای همیشه کوچکتر از عضلات پای سالم باشند.

برخی افراد باید بعد از جراحی کلاب فوت از بریس استفاده کنند. بریس کمک می کند تا پا در وضعیت طبیعی تری قرار بگیرد و به حرکت طبیعی کمک می کند.

افق درمان کلاب فوت

کودکانی که برای درمان کلاب فوت تحت عمل جراحی قرار می گیرند، زندگی پرتحرک و کم خطری را تجربه می کنند. خطرات احتمالی مرتبط با این جراحی عبارتند از:

 • آسیب عصبی در پا
 • تورم بیش از حد پا
 • جریان خون قطع شده در پا
 • وجود زخم ناشی از گچ بیش از حد تنگ.

رایج ترین شکایتی که افراد پس از درمان کلاب فوت دارند، سفتی پا و مچ پا است. این سفتی با افزایش سن می تواند منجر به آرتروز شود. با بزرگتر شدن و رشد کودک، گاهی اوقات انجام مجدد عمل جراحی لازم است.

افراد مشهوری که مبتلا به کلاب فوت مادرزادی هستند

درمان کلاب فوت

برخی از افراد مشهوری که کلاب فوت مادرزادی دارند، عبارتند از:

 • کلادیوس، امپراطور روم
 • دادلی مور، بازیگر انگلیسی
 • دیمون ویانز، بازیگر و کمدین آمریکایی
 • تروی آیکمن، بازیکن آمریکایی فوتبال و مجری تلویزیون
 • استیون جرارد، بازیکن انگلیسی فوتبال
 • کریستی یاماگوچی، برنده مدال طلای المپیک 1992 برای اسکیت حرکات نمایشی

فرد مبتلا به یک یا دو پای چنبری ممکن است با محدودیت های حرکتی مواجه شود.

والدین کودکان مبتلا به کلاب فوت ممکن است مضطرب باشند، اما با درمان مناسب، فرد به موقع قادر خواهد بود از پای خود بدون هیچ مشکل اساسی استفاده کند.

9 Comments For "انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر چیست؟"

 1. مهدی Said:

  سلام مدتیه روی تاندوم شصت دست راستم غده ای درآمده که حدودا ۱ونیم سانت در۱سانت میباشد ودردی نداره زوانیکه رودستم دراز میکشم آرنجم درد میکنه و دستمگ زود بی حس میشه دکتراهم میگن بیار سرپایی عمل کنیم میخوام بفرمایید من چه کنم
  باتشکر .

 2. سلام وقت بخیر ایا دست استخوانی و گوشتی هم عمل زیبایی داره ؟؟

 3. سعید محسنی هنجنی Said:

  سلام
  دست چپم از روز تولد مشکل داشت به طوری که الان که ۴۱ ساله هستم کوتاه تر از دست راستم هست و دستم و ۴۵ درجه بیشتر نمیتونم بالا بیارم.امروزه میشه با جراحی درستش کرد؟
  نمیخوام وقتی با فرزندانم راه میرم خجالت بکشند.لطفا راهنمایی بفرمائید.

 4. Amir Said:

  مدت چهل روز میشه انگشت وسط ام در اثر پیچ خورده گی شکسته بود بعد از جابجایی استخوان مدت 25روز دست ام در گچ بود بعد این 15روز میشه باز اش کردیم هر نوع نرمشی و حرکات انجام میدهم انگشت ام خم نمیشود در انتهای انگشتم در نزدیک کف دستم چیزی بوجود آماده ماندن گره خورده چیزی که درد هم دارد نمیدانم چی باید کنم؟

 5. زهرا Said:

  سلام وقتتون بخیر
  در دوران کودکی بچه یک روزه ای را دیدم که هر دوپایش هیچ انگشتی نداشت و پایش (معذرت می‌خوام بابت تشبیه) مثل سُم حیوانات بود.زنده نماند و هرگز مانند او را نه دیدم و نه شنیدم و چیزی جز خرافه دست گیرم نشد.اگر میشود نام علمی دقیق این نقصان رو بگین برم مطالعه کنم ممنون میشم

 6. مهدی نوروزی Said:

  سلام وقت بخیر در مورد متاستاز به دنده ها و مهره قفسه سینه چه کارهایی میتوان برای مریض انحام داد

 7. حامد رحمانی Said:

  سلام خسته نباشید.
  من موقع تولد شدن دچار یک دررفتگی شانه میشم که بعد مدتی خانواده متوجه شده و به شکسته بند مراجعه کرده و تا حدودی شانه من را جا میندازه،اما دست من کج میماند و الان که شانزده سال گذشته من متوجه شدم دچار دررفتگی خلفی هستم.
  آیا بعد این همه مدت،امیدی برای عمل جراحی هست که اقدامی کنیم؟

 8. سمیرا گرشاسبی Said:

  سلام وقتون من رو شانه یه قوز استخوان بدی زده بیرون دوستش ندارم شبیه مردا چهارشانه شدم میخوام شانه حالت افتاده داشته باشه برتراشونم ایا دکتر انجام میده

 9. مهدی رضی Said:

  با سلام وعرض ادب بنده ۴۹ سال سن دارم ودر سال ۱۳۷۳ تصادفی با موتور کردم و برای شکستگی ران راستم پلاک گذاشتن وبعد از مدت ۴ ماه پلاک کج می شد وچندین پلاک وپیوند استخوان کردم واخر دستگاه واگنر به مدت ۵ ماه ور پایم وصل بود وبعد با بریم راه می رفتم وبعد از چند ماه پایم کج شد ومن هم از این همه عمل جراحی خسته شدم و دیگر دونبال پایم برای بهبودی نرفتم ولی کج بود و آنزیم زیاد خم نمی شد بعد از ۲۸ سال که سه سال پیش بود که از چند پله با لگن به زمین خوردم و زانویم درد شدید گرفت بعد از عکس گرفتن دکتر بیمارستان اختر یک بان کشی ومسکنداد که روز به روز بدتر شد ومجبور شدم به بیمارستان میلاد رفتم ودکتر گفت که نانونیوم شده وباید دستگاه الیزاروف در پایم وصل شود ومدت یک سال این دستگاه در پایم بود ولی بعد از عمل در آوردن دستگاه دکتر گفت پام چوش نخورده والان عفونت کرده لطفا بفرمایید که علت چیست ومن را از نگرانی در بیاورید. ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوبت دهی آنلاین