نوبت دهی آنلاین مشاوره مجازی
آدرس تهران ارتوپدی

از تاریخ ۱۴۰۱/۰1/27 مرکز تهران ارتوپدی به ساختمان جدید واقع در خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان ظفر، نرسیده به بلوار اسفندیار، خیابان بابک بهرامی، پلاک 7، ساختمان پزشکان بابک، طبقه 4 نقل مکان می کند.

پی آر پی برای آرتروز زانو

پی آر پی چیست؟

پی آر پی مخفف “پلاسمای غنی از پلاکت” است. خون از 3 جز اصلی تشکیل شده است: سلول های خونی (قرمز و سفید)، پلاکت و پلاسما (مایع). پی آر پی نوعی پلاکت غلیظ شده است که حاوی فاکتورهای رشد یا التیام بخش است.
دکتر محمدجواد مرتضوی

جهت ویزیت و نوبت دهی دکتر محمدجواد مرتضوی فوق تخصص و جراح زانو و لگن از اینجا اقدام کنید

دکتر محمدحسن کاسب

جهت ویزیت و نوبت دهی دکتر محمدحسن کاسب فوق تخصص جراحی زانو و آرتروسکوپی زانو از اینجا اقدام کنید

موارد استفاده پی آر پی کدامند؟

از پی آر پی می توان برای بهبود علائم آرتروز زانو استفاده کرد. همچنین پی آر پی برای بهبود آسیب های مزمن تاندون، مانند تاندینوپاتی/تندینوپاتی کشکک به کار می رود.

پی آر پی چگونه عمل می کند؟

پی آر پی چیست؟ پی آر پی از لحاظ فاکتورهای رشد غنی است و نشان داده شده است که باعث جذب سلول های بنیادی، ایجاد عروق خونی جدید و کاهش التهاب می شود. همچنین اثر بازسازی دارد و می تواند سبب تولید سلول های غضروفی شود.

روش های مختلف تهیه پی آر پی کدامند؟

روش های زیادی برای تهیه پی آر پی وجود دارد. تهیه پی آر پی 4 مرحله اساسی دارد:
 1. خون گیری

20-60 میلی لیتر خون از بیمار گرفته می شود.
 1. سانتریفیوژ

خون در دستگاه سانتریفیوژ چرخانده می شود تا اجزای خون (گلبول های قرمز، گلبول های سفید، پلاکت ها و پلاسما) از نظر وزن و چگالی جدا شوند. اجزای سنگین تر در زیر اجزای سبک تر قرار می گیرند.
 1. فعال سازی

فعال سازی مرحله ای حیاتی در تهیه پی آر پی محسوب می شود. در این مرحله مواد شیمیایی به پی آر پی اضافه می شود تا پلاکت ها، فاکتورهای رشد ذخیره شده (درون پلاکت ها) را به محیط بیرونی آزاد کنند.
 1. تزریق

پی آر پی به مفصل زانو تزریق می شود. نحوه تهیه پی آر پی می تواند بین پزشکان و آزمایشگاه های مختلف متفاوت باشد. مدت زمان چرخش، سرعت چرخش و روش فعال سازی همگی می توانند متفاوت باشند و از این رو، حتی اگر مراحل اساسی یکسان باشند، میزان فاکتور رشد آزاد شده متغیر خواهد بود. پی آر پی برای آرتروز زانو

ماندگاری پی آر پی در زانو چقدر است؟

اگر از پی آر پی برای آرتروز زودرس استفاده شود، در بیشتر بیماران علائم بیماری 6 تا 12 ماه بهبود پیدا می کنند.

چند آمپول پی آر پی برای آرتروز زانو لازم است؟

در آرتروز زانو بعید است که یک تزریق پی آر پی در زانو نتایج پایداری به همراه داشته باشد. حالت مطلوب، سه تزریق با فاصله 2 هفته است. مطالعه ای که اخیرا منتشر شده نشان می دهد که بهبود درد و عملکرد در 3 تزریق پی آر پی (نوار آبی) نسبت به 1 تزریق پی آر پی (نوار نارنجی)، بیشتر است. پی آر پی برای آرتروز زانو

آیا پی آر پی می تواند باعث تولید دوباره غضروف شود؟

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که پی آر پی ترمیم و بازسازی غضروف ترمیم شده مفصل را متعادل می کند. این روش باعث می شود سلولهای بنیادی به ناحیه آسیب دیده رفته و در آنجا تکثیر شوند و به سلولهای غضروفی تبدیل شوند. پی آر پی همچنین التهاب موجود در پوشش مفصل زانو (سینوویوم) را که گیرنده های درد در آن قرار دارند، کاهش می دهد. پی آر پی آرتروز شدید مفصل زانو را به حالت طبیعی برنمی گرداند.

آیا پی آر پی در درمان آرتروز زانو واقعا موثر است؟

در مرحله اولیه یا میانه آرتروز زانو، نتایج 14 آزمایش کنترل شده تصادفی (بهترین کیفیت روش تحقیق یک آزمایش) نشان داد که پی آر پی درد و عملکرد را در مقایسه با سایر انواع تزریق ها (تزریق استروئیدها، اسید هیالورونیک و نرمال سالین) به طور قابل توجهی بهبود می بخشد.

تفاوت پی آر پی با مکمل روانساز زانو چیست؟

مکمل روانساز، تزریق اسید هیالورونیک مصنوعی به زانو است. اسید هیالورونیک را معمولا سلول های پوششی مفصل زانو (سینوویوم) تولید می کنند و روان کننده درون زانو به حساب می آید. اخیرا پژوهشی تاثیر پی آر پی را با تاثیر اسید هیالورونیک مقایسه نموده است. این پژوهش نشان داد که شش ماه پس از درمان، هر دو تاثیر مشابهی داشتند، اما تاثیر پی آر پی بیشتر بود. دوازده ماه پس از درمان، نتایج عملکردی پی آر پی در مقایسه با اسید هیالورونیک بهبود یافته بود (نمودار زیر). این امر را نشان می دهد که اثر درمانی پی آر پی طولانی تر از اثر درمانی اسید هیالورونیک است. پی آر پی برای آرتروز زانو

آیا می توان بعد از تزریق پی آر پی به زانو راه رفت؟

تحمل وزن پس از تزریق پی آر پی به زانو محدودیتی ندارد. اگرچه ممکن است بلافاصله بعد از ترزیق، درد و ناراحتی اندکی داشته باشید، اما بر توانایی راه رفتن شما تأثیری نمی گذارد.

پی آر پی چقدر سریع عمل می کند؟

اثرات تزریق پی آر پی فوری نیست. چند هفته و ماه پس از تزریق پی آر پی شاهد بهبود تدریجی خواهید بود.

عوارض تزریق پی آر پی به زانو چیست؟

خطرات تزریق پی آر پی اندک است اما در بعضی موارد باعث عفونت، درد موضعی، واکنش آلرژیک به سرم پی آر پی (نادر) و لخته شدن موضعی خون (نادر) می شود.

پی آر پی برای چه کسانی مناسب است؟

بیماران مبتلا به آرتروز زودرس بدون سایر مشکلات ساختاری (بافتی) در زانو (مثلا پارگی های بزرگ و ناپایدار منیسک) می توانند از تزریق پی آر پی برای تسکین درد بهره مند شوند. در آرتروز شدید (استخوان روی استخوان)، بعید بنظر می رسد که پی آر پی به اندازه ای که در آسیب دیدگی متوسط مفصل مفید واقع می شود، مفید واقع نمی شود. سایر گزینه های غیرجراحی نیز برای مدیریت درمان آرتروز وجود دارد که احتمالا موثرتر هستند و با دلایل زیاد ثابت شدند. این موارد عبارتند از: کاهش وزن، فیزیوتراپی و مصرف داروهای ضد التهاب. قبل از اینکه به فکر تزریق پی آر پی بیافتید، حتما آنها را به عنوان اقدامات اولیه امتحان کنید. قبل از شروع درمان پی آر پی لازم است یک متخصص زانو شما را ارزیابی کند تا ببیند آیا پی آر پی بر اساس شرایط شما گزینه درمانی مناسبی است یا خیر. اگر آرتروز زانو خیلی پیشرفته باشد، جراحی می تواند درد شما را بسیار بهتر کند.

خلاصه پی آر پی برای آرتروز زانو

پی آر پی می تواند با تسکین درد و بهبود عملکرد بیماران مبتلا به آرتروز زودرس، کاهش التهاب در زانو و بهبود ترمیم غضروف آسیب دیده موثر واقع شود. در صورت انجام درمان پی آر پی، سه تزریق متوالی پی آر پی با فاصله دو هفته بهترین نتیجه را در پی خواهد داشت. به این نکته مهم توجه داشته باشید که در آرتروز پیشرفته زانو، پی آر پی کمترین نتیجه درمانی را دربر خواهد داشت.

12 Comments For "انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر چیست؟"

 1. مهدی Said:

  سلام مدتیه روی تاندوم شصت دست راستم غده ای درآمده که حدودا ۱ونیم سانت در۱سانت میباشد ودردی نداره زوانیکه رودستم دراز میکشم آرنجم درد میکنه و دستمگ زود بی حس میشه دکتراهم میگن بیار سرپایی عمل کنیم میخوام بفرمایید من چه کنم
  باتشکر .

 2. سلام وقت بخیر ایا دست استخوانی و گوشتی هم عمل زیبایی داره ؟؟

 3. سعید محسنی هنجنی Said:

  سلام
  دست چپم از روز تولد مشکل داشت به طوری که الان که ۴۱ ساله هستم کوتاه تر از دست راستم هست و دستم و ۴۵ درجه بیشتر نمیتونم بالا بیارم.امروزه میشه با جراحی درستش کرد؟
  نمیخوام وقتی با فرزندانم راه میرم خجالت بکشند.لطفا راهنمایی بفرمائید.

 4. Amir Said:

  مدت چهل روز میشه انگشت وسط ام در اثر پیچ خورده گی شکسته بود بعد از جابجایی استخوان مدت 25روز دست ام در گچ بود بعد این 15روز میشه باز اش کردیم هر نوع نرمشی و حرکات انجام میدهم انگشت ام خم نمیشود در انتهای انگشتم در نزدیک کف دستم چیزی بوجود آماده ماندن گره خورده چیزی که درد هم دارد نمیدانم چی باید کنم؟

 5. زهرا Said:

  سلام وقتتون بخیر
  در دوران کودکی بچه یک روزه ای را دیدم که هر دوپایش هیچ انگشتی نداشت و پایش (معذرت می‌خوام بابت تشبیه) مثل سُم حیوانات بود.زنده نماند و هرگز مانند او را نه دیدم و نه شنیدم و چیزی جز خرافه دست گیرم نشد.اگر میشود نام علمی دقیق این نقصان رو بگین برم مطالعه کنم ممنون میشم

 6. مهدی نوروزی Said:

  سلام وقت بخیر در مورد متاستاز به دنده ها و مهره قفسه سینه چه کارهایی میتوان برای مریض انحام داد

 7. حامد رحمانی Said:

  سلام خسته نباشید.
  من موقع تولد شدن دچار یک دررفتگی شانه میشم که بعد مدتی خانواده متوجه شده و به شکسته بند مراجعه کرده و تا حدودی شانه من را جا میندازه،اما دست من کج میماند و الان که شانزده سال گذشته من متوجه شدم دچار دررفتگی خلفی هستم.
  آیا بعد این همه مدت،امیدی برای عمل جراحی هست که اقدامی کنیم؟

 8. سمیرا گرشاسبی Said:

  سلام وقتون من رو شانه یه قوز استخوان بدی زده بیرون دوستش ندارم شبیه مردا چهارشانه شدم میخوام شانه حالت افتاده داشته باشه برتراشونم ایا دکتر انجام میده

 9. مهدی رضی Said:

  با سلام وعرض ادب بنده ۴۹ سال سن دارم ودر سال ۱۳۷۳ تصادفی با موتور کردم و برای شکستگی ران راستم پلاک گذاشتن وبعد از مدت ۴ ماه پلاک کج می شد وچندین پلاک وپیوند استخوان کردم واخر دستگاه واگنر به مدت ۵ ماه ور پایم وصل بود وبعد با بریم راه می رفتم وبعد از چند ماه پایم کج شد ومن هم از این همه عمل جراحی خسته شدم و دیگر دونبال پایم برای بهبودی نرفتم ولی کج بود و آنزیم زیاد خم نمی شد بعد از ۲۸ سال که سه سال پیش بود که از چند پله با لگن به زمین خوردم و زانویم درد شدید گرفت بعد از عکس گرفتن دکتر بیمارستان اختر یک بان کشی ومسکنداد که روز به روز بدتر شد ومجبور شدم به بیمارستان میلاد رفتم ودکتر گفت که نانونیوم شده وباید دستگاه الیزاروف در پایم وصل شود ومدت یک سال این دستگاه در پایم بود ولی بعد از عمل در آوردن دستگاه دکتر گفت پام چوش نخورده والان عفونت کرده لطفا بفرمایید که علت چیست ومن را از نگرانی در بیاورید. ممنونم

 10. کسی پول نداره تعویض مفصل کنه داری هست بخورم بمیرم از این درد خلاص بشم خسته شدم انقدر درد کشیدم😭😭😭😭😭

 11. شیدا Said:

  سلام
  من مادرم ۲ ماه قبل عمل تعویض مفصل زانو انجام دادن از همون روز اول تا ب الان همش میگن سوزش و داغی کنار و مخصوصا زیر زانو و ران دارند چندبار هم مراجعه کردیم پیش دکترشون گفتن طبیعیه و خوب میشه ،میخواستم بپرسم علت چیه و آیا خودش خوب میشه یا مشکلی جدی وجود داره؟

 12. اسراء Said:

  با سلام و خسته نباشید
  من پسری دارم که از بچگی مشکل club foot داشت جراحی کردیم و گچ بود و …
  ولی به دلیل مشکلی که داخلی براش پیش اومد متاسفانه درمان کامل پاهاش متوقف شد. الان ۱۴ سالشه و پاهاش خیلی اذیتش میکنن. باید چکارکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوبت دهی آنلاین