نوبت دهی آنلاین مشاوره مجازی
آدرس تهران ارتوپدی

از تاریخ ۱۴۰۱/۰1/27 مرکز تهران ارتوپدی به ساختمان جدید واقع در خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان ظفر، نرسیده به بلوار اسفندیار، خیابان بابک بهرامی، پلاک 7، ساختمان پزشکان بابک، طبقه 4 نقل مکان می کند.

درمان اسکولیوز

اسکولیوز (یا کژپشتی) انحنای غیرطبیعی ستون فقرات است. شکل طبیعی ستون فقرات یک فرد به این صورت است که یک منحنی در بالای شانه و یک منحنی در قسمت پایین کمر وجود دارد. اگر ستون فقرات شما از یک سمت به سمتی دیگر خمیده یا به شکل “S” یا “C” است، ممکن است بیماری اسکولیوز داشته باشید.

دکتر محمد زارعی
جهت ویزیت و نوبت دهی دکتر محمد زارعی فوق تخصص جراحی ستون فقرات از اینجا اقدام کنید
دکتر بابک میرزاشاهی
جهت ویزیت و نوبت دهی دکتر بابک میرزاشاهی فوق تخصص و جراح ستون فقرات از اینجا اقدام کنید

به گفته انجمن جراحان ستون فقرات در حدود 80 درصد موارد دلیل مشخصی برای اسکولیوز وجود ندارد. این بیماری اغلب در 7 سال اول زندگی کودک تشخیص داده می شود. علل متداولی که می توان مشخص کرد، شامل موارد ذیل هستند:

 • نقص های مادرزادی
 • ناهنجاری های عصبی
 • بیماری های ژنتیکی

بیماری های ستون فقرات در این مقاله از سایت تهران ارتوپدی به بررسی روش های درمان اسکولیوز می پردازیم.

انواع اسکولیوز کدامند؟

بزرگترین گروه اسکولیوز، اسکولیوز ایدیوپاتیک (کژ پشتی ناشناخته) است که علت آن مشخص نیست. اسکولیوز ایدیوپاتیک بر اساس گروه سنی تقسیم می شود:

 • نوزاد: صفر تا 3 سال
 • کودک: 4 تا 10 سال
 • نوجوان: 11 تا 18 سال
 • بزرگسالان: بالای 18 سال

به گفته انجمن جراحان ستون فقرات، از این میان اسکولیوز ایدیوپاتیک نوجوانان شایع ترین نوع آن محسوب می شود. محققان علت انواع مختلف اسکولیوز را موارد ذیل می دانند:

 • مادرزادی که در آن بدشکلی ستون فقرات از بدو تولد مشهود است،
 • عصبی که در آن ناهنجاری های عصبی، عضلات ستون فقرات را تحت تأثیر قرار می دهند.

اسکولیوز را می توان به دو نوع ساختاری یا غیرساختاری دسته بندی کرد. در اسکولیوز ساختاری، منحنی ستون فقرات در اثر بیماری، آسیب یا نقص مادرزادی ایجاد می شود و تا آخر عمر با فرد است. اسکولیوز غیرساختاری منحنی های موقتی هستند که قابل اصلاح هستند.

علائم اسکولیوز

علائم بیماری اسکولیوز بسته به درجه اسکولیوز متفاوت است، ولی علائم رایج آن شامل موارد ذیل است:

 • یک استخوان کتف که بالاتر از دیگری است،
 • یک استخوان کتف که بیش از دیگری بیرون زده است،
 • باسن ناهموار،
 • ستون فقرات چرخان،
 • مشکلات تنفسی به دلیل کاهش ناحیه قفسه سینه برای انبساط ریه ها،
 • کمردرد.

چه عواملی باعث اسکولیوز می شوند؟

علت اسکولیوز اغلب مشخص نیست. به هر حال، علل رایجی که پزشکان شناسایی می کنند، عبارتند از:

 • فلج مغزی، گروهی از اختلالات سیستم عصبی که بر حرکت، یادگیری، شنیدن، دیدن و تفکر تأثیر می گذارند،
 • دیستروفی عضلانی، گروهی از اختلالات ژنتیکی که منجر به ضعف عضلانی می شوند،
 • نقص های مادرزادی که بر استخوان های ستون فقرات نوزاد تأثیر می گذارند، مانند فتق نخاع،
 • صدمات یا عفونت های ستون فقرات.

افرادی که سابقه خانوادگی اسکولیوز دارند، به احتمال زیاد به این بیماری مبتلا می شوند. زنان بیشتر از مردان در معرض نوع شدید اسکولیوز قرار دارند.

چگونه اسکولیوز تشخیص داده می شود؟

معاینه فیزیکی ستون فقرات اولین اقدامی است که پزشک انجام می دهد تا تشخیص دهد که آیا به اسکولیوز مبتلا هستید یا خیر. پزشک همچنین ممکن است برخی آزمایشات تصویربرداری را برای مشاهده دقیق ستون فقرات تان تجویز کند.

معاینه بدنی

درمان اسکولیوز در حالت ایستاده وقتی دست هایتان در دو طرف پهلوها قرار دارد، پزشک پشت شما را معاینه می کند. او انحنای ستون فقرات و تقارن شانه ها و ناحیه کمرتان را بررسی می کند. در مرحله بعدی، پزشک از شما می خواهد که به سمت جلو خم شوید تا وجود هرگونه انحنا در قسمت فوقانی و تحتانی کمرتان را بررسی کند. درمان اسکولیوز

تصویربرداری

آزمایشات تصویربرداری که پزشک جهت مشاهده اسکولیوز تجویز می کند، شامل موارد زیر است:

 • رادیوگرافی: در این آزمایش، از تابش مختصر برای ایجاد تصویری از ستون فقرات شما استفاده می شود.
 • اسکن ام. آر. آی: این آزمایش از امواج رادیویی و مغناطیسی برای به دست آوردن تصویری دقیق از استخوان ها و بافت اطراف آنها استفاده می کند.
 • سی تی اسکن: در این آزمایش، رادیوگرافی در زوایای مختلف گرفته می شود تا یک تصویر 3 بعدی از بدن به دست آید.
 • اسکن استخوان: این آزمایش یک محلول رادیواکتیو را که به خون شما تزریق می شود و در ناحیه هایی با گردش خون بالا متمرکز می شود، تشخیص داده و ناهنجاری های ستون فقرات را برجسته می کند.

روش های درمان اسکولیوز کدامند؟

درمان اسکولیوز به عوامل متعددی بستگی دارد- درجه انحنای ستون فقرات یکی از اصلی ترین موارد است. پزشک شما موارد زیر را نیز در نظر خواهد گرفت:

 • سن شما،
 • آیا بدنتان احتمالاً به رشد خود ادامه می دهد یا خیر،
 • میزان و نوع انحنا،
 • نوع اسکولیوز.

گزینه های اصلی درمانی، استفاده از بریس و جراحی هستند.

بریس

به گفته انجمن جراحان ستون فقرات، اگر فرد در حال رشد باشد و انحنای ستون فقراتش بیش از 25 تا 40 درجه باشد، باید از بریس استفاده کند. بریس ها ستون فقرات را صاف نمی کنند، اما می توانند از افزایش انحنا جلوگیری کنند. این روش درمانی در مواردی که زود تشخیص داده شود، موثرتر است. افرادی که به بریس نیاز دارند، تا زمان توقف رشدشان، باید 16 تا 23 ساعت در روز آن را بپوشند. اثربخشی بریس با افزایش ساعات استفاده روزانه از آن، افزایش می یابد. پزشکان معمولاً توصیه می کنند کودکان باید از بریس تا سن بلوغ و تا زمان توقف رشدشان استفاده کنند. بریس ها دو نوع اصلی دارند:

 • بریس زیر بغلی یا زیر بازویی: این بریس از پلاستیک ساخته شده، متناسب با بدن است و در واقع، دیده نمی شود. این نوع از بریس ها برای درمان منحنی های پایین ستون فقرات استفاده می شود و در قسمت های تحتانی بدن قرار می گیرد.

بریس زیر بغلی برای درمان اسکولیوز

 • بریس میلواکی: این بریس از گردن شروع می شود و به استثنای پاها و بازوها، کل تنه را می پوشاند. این نوع بریس برای درمان منحنی هایی استفاده می شود که بریس زیربغلی نمی تواند آنها را برطرف کند.

بریس میلواکی برای درمان اسکولیوز

درمان اسکولیوز با عمل جراحی

جراحی معمولاً مخصوص افرادی است که انحنای ستون فقرات شان بیشتر از 40 درجه است. با این حال، اگر تشخیص داده شد که دچار اسکولیوز شده اید و احساس می کنید که منحنی ستون فقرات تان در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد می کند یا باعث اذیت و ناراحتی تان می شود، با پزشک خود در مورد این گزینه درمانی صحبت کنید. فیوژن ستون فقرات، جراحی استاندارد اسکولیوز است. در این روش، پزشک مهره های شما را با استفاده از گِرَفت استخوانی، میله ها و پیچ ها به هم متصل می کند. گِرَفت استخوان از استخوان یا ماده ای مثل آن تشکیل شده است. میله ها ستون فقرات شما را در حالت مستقیم و پیچ ها، آنها را در جای خود نگه می دارند. در نهایت، گِرَفت استخوان و مهره به یک استخوان جوش می خورند. میله ها را می توان بر اساس رشد کودک تنظیم کرد. برخی از خطرات جراحی فیوژن نخاع عبارتند از:

 • خون ریزی بیش از حد
 • عدم بهبودی
 • عفونت
 • درد
 • آسیب به عصب.

مدیریت درد اسکولیوز

اگرچه برخی از روش های درمانی به اصلاح انحنا کمکی نمی کنند، می توانند به کنترل درد اسکولیوز کمک کنند. برخی روش ها از جمله آب درمانی، ماساژ، تحریک الکتریکی و بریس های پشتی. روش های ذیل به احتمال زیاد به کاهش درد و ناراحتی کمک می کنند:

ورزش

ورزش و کشش برای علائم درد اسکولیوز نمی تواند مسئله اساسی را برطرف کند، اما برای سلامتی عمومی حایز اهمیت است و می تواند بدن تان را انعطاف پذیر کند. جهت تقویت و کمک به عضلات تان، از پزشک خود بخواهید تا به شما توصیه هایی در مورد ورزش و حرکات کششی ارائه دهد.

دارو

داروهای ضد درد مانند استامینوفن و ایبوپروفن می توانند به کاهش درد کمک کنند. با پزشک خود در مورد گزینه های کاهش درد و التهاب صحبت کنید.

درمان کایروپراکتیک (درمان دستی)

یک پژوهش قدیمی توسط منبع معتبر در 2011، پیشنهاد کرد که درمان کایروپراکتیک به کاهش درد کمک می کند و انعطاف پذیری را با وجود داشتن اسکولیوز افزایش می دهد. توجه داشته باشید که این نوع درمان، درمانی برای انحنای اسکولیوز نیست، بلکه برای جلوگیری از بدتر شدن بیماری خود باید به دنبال یک کایروپراکتیک متخصص در زمینه اسکولیوز باشید.

دیدگاه کلی نسبت به اسکولیوز چیست؟

دیدگاه کلی نسبت به اسکولیوز به شدت و میزان انحنا بستگی دارد. در موارد خفیف تا متوسط​​، این بیماری با فعالیت ها و عملکردهای روزمره تداخلی نخواهد داشت. افرادی که به نوع شدید اسکولیوز مبتلا هستند، ممکن است محدودیت های جسمی داشته باشند. زندگی با داشتن اسکولیوز می تواند دشوار باشد. اگر می خواهید اسکولیوز خود را مدیریت کنید، شاید لازم باشد در جستجوی یک گروه پشتیبانی باشید. گروه های پشتیبانی به شما امکان ملاقات با سایر افرادی را می دهند که تجربه های مشترکی دارند و می توانید در مورد مقابله با این بیماری هر روز انگیزه پیدا کنید و مشاوره دریافت کنید.

12 Comments For "انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر چیست؟"

 1. مهدی Said:

  سلام مدتیه روی تاندوم شصت دست راستم غده ای درآمده که حدودا ۱ونیم سانت در۱سانت میباشد ودردی نداره زوانیکه رودستم دراز میکشم آرنجم درد میکنه و دستمگ زود بی حس میشه دکتراهم میگن بیار سرپایی عمل کنیم میخوام بفرمایید من چه کنم
  باتشکر .

 2. سلام وقت بخیر ایا دست استخوانی و گوشتی هم عمل زیبایی داره ؟؟

 3. سعید محسنی هنجنی Said:

  سلام
  دست چپم از روز تولد مشکل داشت به طوری که الان که ۴۱ ساله هستم کوتاه تر از دست راستم هست و دستم و ۴۵ درجه بیشتر نمیتونم بالا بیارم.امروزه میشه با جراحی درستش کرد؟
  نمیخوام وقتی با فرزندانم راه میرم خجالت بکشند.لطفا راهنمایی بفرمائید.

 4. Amir Said:

  مدت چهل روز میشه انگشت وسط ام در اثر پیچ خورده گی شکسته بود بعد از جابجایی استخوان مدت 25روز دست ام در گچ بود بعد این 15روز میشه باز اش کردیم هر نوع نرمشی و حرکات انجام میدهم انگشت ام خم نمیشود در انتهای انگشتم در نزدیک کف دستم چیزی بوجود آماده ماندن گره خورده چیزی که درد هم دارد نمیدانم چی باید کنم؟

 5. زهرا Said:

  سلام وقتتون بخیر
  در دوران کودکی بچه یک روزه ای را دیدم که هر دوپایش هیچ انگشتی نداشت و پایش (معذرت می‌خوام بابت تشبیه) مثل سُم حیوانات بود.زنده نماند و هرگز مانند او را نه دیدم و نه شنیدم و چیزی جز خرافه دست گیرم نشد.اگر میشود نام علمی دقیق این نقصان رو بگین برم مطالعه کنم ممنون میشم

 6. مهدی نوروزی Said:

  سلام وقت بخیر در مورد متاستاز به دنده ها و مهره قفسه سینه چه کارهایی میتوان برای مریض انحام داد

 7. حامد رحمانی Said:

  سلام خسته نباشید.
  من موقع تولد شدن دچار یک دررفتگی شانه میشم که بعد مدتی خانواده متوجه شده و به شکسته بند مراجعه کرده و تا حدودی شانه من را جا میندازه،اما دست من کج میماند و الان که شانزده سال گذشته من متوجه شدم دچار دررفتگی خلفی هستم.
  آیا بعد این همه مدت،امیدی برای عمل جراحی هست که اقدامی کنیم؟

 8. سمیرا گرشاسبی Said:

  سلام وقتون من رو شانه یه قوز استخوان بدی زده بیرون دوستش ندارم شبیه مردا چهارشانه شدم میخوام شانه حالت افتاده داشته باشه برتراشونم ایا دکتر انجام میده

 9. مهدی رضی Said:

  با سلام وعرض ادب بنده ۴۹ سال سن دارم ودر سال ۱۳۷۳ تصادفی با موتور کردم و برای شکستگی ران راستم پلاک گذاشتن وبعد از مدت ۴ ماه پلاک کج می شد وچندین پلاک وپیوند استخوان کردم واخر دستگاه واگنر به مدت ۵ ماه ور پایم وصل بود وبعد با بریم راه می رفتم وبعد از چند ماه پایم کج شد ومن هم از این همه عمل جراحی خسته شدم و دیگر دونبال پایم برای بهبودی نرفتم ولی کج بود و آنزیم زیاد خم نمی شد بعد از ۲۸ سال که سه سال پیش بود که از چند پله با لگن به زمین خوردم و زانویم درد شدید گرفت بعد از عکس گرفتن دکتر بیمارستان اختر یک بان کشی ومسکنداد که روز به روز بدتر شد ومجبور شدم به بیمارستان میلاد رفتم ودکتر گفت که نانونیوم شده وباید دستگاه الیزاروف در پایم وصل شود ومدت یک سال این دستگاه در پایم بود ولی بعد از عمل در آوردن دستگاه دکتر گفت پام چوش نخورده والان عفونت کرده لطفا بفرمایید که علت چیست ومن را از نگرانی در بیاورید. ممنونم

 10. کسی پول نداره تعویض مفصل کنه داری هست بخورم بمیرم از این درد خلاص بشم خسته شدم انقدر درد کشیدم😭😭😭😭😭

 11. شیدا Said:

  سلام
  من مادرم ۲ ماه قبل عمل تعویض مفصل زانو انجام دادن از همون روز اول تا ب الان همش میگن سوزش و داغی کنار و مخصوصا زیر زانو و ران دارند چندبار هم مراجعه کردیم پیش دکترشون گفتن طبیعیه و خوب میشه ،میخواستم بپرسم علت چیه و آیا خودش خوب میشه یا مشکلی جدی وجود داره؟

 12. اسراء Said:

  با سلام و خسته نباشید
  من پسری دارم که از بچگی مشکل club foot داشت جراحی کردیم و گچ بود و …
  ولی به دلیل مشکلی که داخلی براش پیش اومد متاسفانه درمان کامل پاهاش متوقف شد. الان ۱۴ سالشه و پاهاش خیلی اذیتش میکنن. باید چکارکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوبت دهی آنلاین