نوبت دهی آنلاین مشاوره مجازی

این مرکز از تاریخ ۱۴۰۱/11/30 به بعد در ساختمان جدید به آدرس خیابان ولیعصر، بالاتر از چهارراه پارک وی، ابتدای خیابان فرشته (فیاضی)، جنب هایپر می فرشته، پلاک ۱۵۰، طبقه ۳ نقل مکان نموده است، لذا از بیمارانی که نوبت‌هایشان پس از تاریخ یاد شده می باشد خواهشمند است به آدرس جدید مراجعه فرمایند.

رگ به رگ شدن گردن

هفت استخوان از ستون فقرات در گردن (مهره های گردنی) بوسیله رباط ها و ماهیچه ها، نوارهای محکم از بافت نرم که مانند نوارهای ضخیم لاستیکی عمل میکنند به یکدیگر متصل شده اند. بدنبال یک حرکت ناگهانی مانند یک برخورد با وسیله نقلیه موتوری، یا یک سقوط سخت، که باعث خم شدن شدید گردن در یک موقعیت میشود، یک رگ به رگ شدگی (کشیدگی) یا پارگی میتواند در یک یا بیش از یکی از این بافت های نرم رخ دهد. در این مقاله از سایت تهران ارتوپدی به علائم رگ به رگ شدن گردن می پردازیم.

دکتر بابک میرزاشاهی

جهت ویزیت و نوبت دهی دکتر بابک میرزاشاهی فوق تخصص و جراح ستون فقرات از اینجا اقدام کنید

 

علائم رگ به رگ شدن گردن

فردی با رگ به رگ شدگی گردن ممکن است طیف وسیعی از علائم احتمالی را تجربه کند که شامل:

 • درد، بخصوص در قسمت پشت گردن که در حین حرکت بدتر میشود
 • دردی که در یک روز یا پس از یک آسیب اوج میگیرد، بجای گردن درد ناگهانی
 • اسپاسم عضلات و درد در قسمت بالایی شانه
 • سر درد، در قسمت پشت سر
 • کج خلقی، خستگی، سخت خوابیدن و سختی در تمرکز کردن افزایش یافته
 • بی حسی در بازو یا دست
 • خشکی شانه یا کاهش طیف حرکتی در آن (به طرفین، بالا و پایین، چرخشی)
 • مور مور شدن یا ضعف در بازو
علائم رگ به رگ شدن گردن

تصویر ناحیه متداول درد در اثر رگ به رگ شدن گردن را نشان می دهد

برخی علائم ممکن است نشان دهنده علائم جدی تر آسیب گردنی باشند. شما میبایست بدنبال رسیدگی پزشکی باشید چنانچه دارای درد گردنی هستید که:

 • ثابت و مداوم است
 • شدید است
 • همراه با اشاعه و انتشار درد به دست و پا است
 • همراه با سردرد و بی حسی، مور مور شدن، یا ضعف در بازوان و پاها باشد

نحوه تشخیص رگ به رگ شدن گردن توسط معاینه پزشک

معاینه بالینی

برای تشخیص کشیدگی گردن (رگ به رگ شدگی گردن)، پزشک معاینه بالینی کاملی را انجام میدهد. در خلال معاینه، پزشک در مورد نحوه وارد شدن آسیب خواهد پرسید، طیف حرکتی گردن را مورد بررسی قرار میدهد، و نقاط حساس را جستجو میکند.

 • عکس رادیولوژی: عکس رادیولوژی تصویری از ساختارهای متراکم، مانند استخوان تهیه میکند. از آنجاییکه رگ به رگ شدن گردن بافت های نرم (عضلات و رباط ها) را درگیر میکند در عکس رادیولوژی قابل رؤیت نیست، ولی ممکن است پزشک بمنظور کمک به رد کردن سایر احتمالات جدی که باعث ایجاد درد میشوند، مانند شکستگی ستون فقرات، در رفتگی یا آرتریت، آن را درخواست نماید.
 • بررسی های تصویربرداری دیگر: در موارد خاص، ممکن است سی تی اسکن یا ام آر آی درخواست گردد تا اطلاعات بیشتری در رابطه با آسیب به پزشک ارایه دهد.

تمامی پیچ خوردگی ها و کشیدگی ها، فارغ از اینکه در کجای بدن رخ میدهند، به شیوه های مشابه درمان میشوند. پیچ خوردگی گردن، مانند سایر پیچ خوردگی ها، معمولاً با فرصت دادن و رفتار مناسب بتدریج درمان میشوند. ممکن است از یک گردنبند نرم که به حمایت از سر و رهایی رباط ها از فشار بمنظور یافتن فرصت درمان کمک میکند استفاده کنید.

مسکن های درد مانند آسپرین یا ایبوپروفن میتوانند به کاهش درد یا هر التهابی کمک کنند. شل کننده های عضلات میتوانند به آزاد سازی اسپاسم ها کمک کنند. شما میتوانید از آیس پک برای 15 تا 30 دقیقه در هر وعده و چند بار در روز طی 2 تا 3 روز اول پس از آسیب استفاده کنید. این کار میتواند به کاهش التهاب و ناراحتی کمک کند. اگرچه که حرارت، بخصوص حرارت مرطوب، میتواند به شل کردن عضلات دچار گرفتگی کمک کند؛ ولی نباید خیلی بسرعت اعمال شود.

درمان های دیگر وقتی آسیب شما شروع به بهبود میکند، میتوانند مفید باشند. هرچند این درمانها نباید بدون نظارت پزشک آغاز شوند. آنها شامل موارد زیر میشوند:

 • ماساژ نواحی حساس
 • درمان با امواج مافوق صوت
 • کشش گردنی
 • ورزشهای هوازی و ایزومتریک

بیشتر علائم رگ به رگ شدن گردن پس از 4 تا 6 هفته از بین میروند. اگرچه که آسیب های شدیدتر ممکن است زمان بیشتری برای درمان کامل نیاز داشته باشند.

6 Comments For "صافی کف پا چیست؟ علائم و روش های درمان آن"

 1. جزایری Said:

  بسار عالی و کاربردی

 2. امیرعباس بهروزی نسب Said:

  سلام من ۳۲ سالمه از ناحیه هر دو انگشت شست معلولیت دارم، فرزند دخترم هم که ششم فروردین متولد شده همین مشکل من رو داره، انگشت شست دست راستش رشد نکرده و آویزونه، انگشت شست دست چپ اما غضروف و استخوان و… تشکیل شده اما افتادگی داره و فکر کنم تاندونش درست کار نمیکنه، لطفا کمکم کنید

 3. ساسان Said:

  این مقاله خیلی تخصصی بوده و پیشنهاد می شود برای فهم بهتر و مقابله با بیماری مطالب روان تر مطرح شوند

 4. رضاجاوید Said:

  سلام.ممنون از مطالب مفید وارزشمندتون.من انگشت اشاره دست راستم از قسمت بالاش دقیقا بالای انگشت که مشت میکنیم و برجستگی میاره خورد به تیغه و پاره شد و یک روز جراحی کردن و تاندون رو بهم وصل کردن ولی سفای دارم و انگشتم کامل خم نمیشه..بقیه بندهای همون انگشت خوبن ولی از بالا کامل مشت نمیشه الان ۴۵روزه..ایا به روزهای اولش برمیگرده امیدوار باشیم….باتشکر

 5. مزدا Said:

  با تشکر دست من خیلی کم پیش میاد که منقبض بشه ولی اگر هم بشه وقتی کار دستی سنگین دارم پیش میاد وگرنه در حالت عادی به هیچ وجه و به همین خاطر فکر میکردم ضعف ماهیچه انگشتان دست باعث منقبض شدن می‌شود تا امروز که مقاله شما رو خوندم و جالبه که ارثی هم نیست برای من و فقط کار بادست زیاد باعث منقض شدن دستم می‌شود
  با تشکر

 6. فهیمه Said:

  سلام من ده روز هست جراحی شدم و چهار پلاتین هم کار گرفته شده..چه زمانی میتونم بطور طبیعی بشینم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوبت دهی آنلاین