نوبت دهی آنلاین مشاوره مجازی
آدرس تهران ارتوپدی

از تاریخ ۱۴۰۱/۰1/27 مرکز تهران ارتوپدی به ساختمان جدید واقع در خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان ظفر، نرسیده به بلوار اسفندیار، خیابان بابک بهرامی، پلاک 7، ساختمان پزشکان بابک، طبقه 4 نقل مکان می کند.

سینداکتیلی یا به هم چسبیدگی انگشتان

به هم چسبیدگی اصطلاحی پزشکی است که برای انگشتان پرده دار یا به هم چسبیده دست یا پا به کار می رود. به هم چسبیدگی شایع ترین ناهنجاری دست ها و پاها است که از هر 2000 تا 3000 کودک متولد شده در سال، یک کودک آن را دارد.

سینداکتیلی یا به هم چسبیدگی انگشتان

به هم چسبیدگی پیچیده انگشتان دست، در صورت عدم ترمیم.

انواع به هم چسبیدگی انگشتان

به هم چسبیدگی انگشتان را می توان به صورت زیر طبقه بندی کرد:

 • به هم چسبیدگی ساده که در آن پوست و بافت نرم انگشتان دست به هم وصل می شوند،
 • به هم چسبیدگی پیچیده که در آن استخوان های انگشتان به هم وصل می شوند،
 • به هم چسبیدگی کامل که در آن انگشتان تا نوک شان با هم جوش خورده اند،
 • به هم چسبیدگی ناقص که در آن انگشتان فقط تا حدی به هم متصل می شوند.

در بیشتر کودکان، انگشتان آسیب دیده فقط از طریق پوست شان به هم متصل می شوند. به ندرت پیش می آید که استخوان ها نیز به هم جوش بخورند.

اگر انگشتان پرده دار درمان نشود، می تواند رشد انگشت، عملکرد و مهارت دست را دچار اختلال کند.

دکتر آیدین عرب زاده

جهت ویزیت و نوبت دهی دکتر آیدین عرب زاده فوق تخصص جراحی دست و اعصاب محیطی از اینجا اقدام کنید

علل به هم چسبیدگی انگشتان

به هم چسبیدگی انگشتان وقتی بروز می کند که کودک هنوز در رحم مادر در حال رشد است. در هفته ششم تا هشتم رشد، انگشتان دست ها و پاهای جنین از هم جدا می شوند. به هم چسبیدگی انگشتان زمانی اتفاق می افتد که انگشتان دست و پا به طور کامل از هم جدا نمی شوند.

این وجه تمایز مادرزادی، اغلب ارثی است. سابقه خانوادگی در 10 تا 40 درصد موارد به هم چسبیدگی انگشتان دخیل است. در موارد نادر، به هم چسبیدگی انگشتان با سایر ناهنجاری ها و سندرم های ژنتیکی از جمله سندرم پولند، سندرم آپرت و سندرم کارپنتر همراه است.

آزمایش و تشخیص به هم چسبیدگی انگشتان

اگرچه به هم چسبیدگی انگشتان معمولا پس از به دنیا آمدن کودک تشخیص داده می شود، گاهی اوقات می توان، آن را قبل از تولد در سونوگرافی تشخیص داد.

به منظور تعیین بهترین روش درمانی برای کودک تان، پزشکان در بیمارستان کودکان فیلادلفیا (CHOP) معاینه جسمی کامل از کودک به عمل می آورند و در مورد سوابق پزشکی خانوادگی او سوالاتی می پرسند.

آزمایش های تصویربرداری مانند رادیوگرافی ممکن است برای بررسی ساختار زیرین و نهفته دستان کودک صورت گیرد و این آزمایشات تعیین می کند که آیا استخوان ها به هم جوش خورده‌اند یا خیر.

آزمایش ژنتیک و تصویربرداری از سایر قسمت های بدن برای تشخیص سندرم ها و ناهنجاری های ژنتیکی مرتبط می توصیه شود.

درمان به هم چسبیدگی انگشتان

در بیمارانی که به هم چسبیدگی ساده سه انگشت میانی (یعنی انگشت اشاره، انگشت وسط و انگشت حلقه) دارند، عمل جراحی باید قبل از 2 سالگی برای جدا کردن پرده های بین انگشتان دست یا انگشتان پا انجام شود. داشتن حداکثر عملکرد دست برای کودک تان در اوایل کودکی، به هنگام رشد و توسعه مهارت های حرکتی ظریف و درشت بسیار حائز اهمیت است.

به هم چسبیدگی ساده و ناقص انگشتان

به هم چسبیدگی ساده و ناقص انگشتان

به هم چسبیدگی ساده و ناقص قبل از جراحی.

سینداکتیلی یا به هم چسبیدگی انگشتان

به هم چسبیدگی ساده و ناقص انگشتان پس از گذشت 8 سال و نیم از جراحی.

سینداکتیلی یا به هم چسبیدگی انگشتان

به هم چسبیدگی ساده و ناقص انگشتان پس از گذشت 8 سال و نیم از جراحی.

اگر مشکل به هم چسبیدگی ساده انگشتانی کودک تان طوری است که انگشت شست یا کوچک اش (انگشتان کناری دست نیز نامیده می شود) را درگیر می کند، برای جدا کردن انگشتان به هم چسبیده، جراحی در سال اول زندگی کودک توصیه می شود. طول انگشت شست و کوچک به طور قابل توجهی با انگشتان کناری متفاوت است و جدا کردن زودهنگام، به همه انگشتان آسیب دیده امکان رشد عادی تر را می دهد و انگشتان به یک اندازه رشد می کنند.

به هم چسبیدگی پیچیده انگشتان نیز باید تا قبل از سن 1 سالگی جراحی شود. بهبود زودهنگام می تواند مانع از بدتر شدن بدشکلی انگشتانی شود که استخوان هایشان به هم جوش خورده است و این کار همچنین به انگشتان امکان رشد می دهد.

سینداکتیلی یا به هم چسبیدگی انگشتان

به هم چسبیدگی کامل، پیچیده قبل از عمل جراحی (تصویر سمت چپ) و بعد از عمل جراحی (تصویر وسط و سمت راست).

بازسازی فضای قبلی پرده دار بین انگشتان و چین های ناخن و همچنین پیوند مناسب پوست برای بهبود ظاهر و عملکرد انگشتان کودک، بخشی از جراحی به هم چسبیدگی انگشتان محسوب می شود.

کودک می تواند در همان روز جراحی ترمیم به هم چسبیدگی از بیمارستان مرخص شود. پس از جراحی، بازوی او به مدت دو هفته طولانی در گچ خواهد بود.

مراقبت های بعدی

دو هفته پس از جراحی و دوباره شش هفته بعد، کودک را جراح دست معاینه می کند. در معاینه هفته دوم، گچ بازوی کودک برداشته می شود. اکثر کودکان نیازی به آتل بندی یا دست درمانی ندارند.

در اوایل دوران کودکی، کودک تان را بایستی سالانه و به مدت چند سال پیش جراح دست ببرید تا مطمئن شوید که عملکرد دست او مناسب است. وقتی کودک مهارت هایی مانند نوشتن و ورزش کردن را یاد می گیرد، این کار از اهمیت خاصی برخوردار می شود.

7 Comments For "مرگ استخوان (استئونکروز) مفصل ران چیست؟"

 1. حامد رحمانی Said:

  سلام خسته نباشید.
  من موقع تولد شدن دچار یک دررفتگی شانه میشم که بعد مدتی خانواده متوجه شده و به شکسته بند مراجعه کرده و تا حدودی شانه من را جا میندازه،اما دست من کج میماند و الان که شانزده سال گذشته من متوجه شدم دچار دررفتگی خلفی هستم.
  آیا بعد این همه مدت،امیدی برای عمل جراحی هست که اقدامی کنیم؟

 2. مهرداد Said:

  سلام.بنده ازحدوددوهفته پیش متوجه شدم که نمیتونم روی مچ پای راستم بشینم چون یه کیست روی مچ پام ایجادشده بودکه وقتی روش فشارمیادگزگزمیکنه!حتی هیچ گونه دردی هم نداره!ممنون میشم اگه درمان خانگی واسه محوشدنش هست راهنمایی کنید؟

 3. افشین صفاپیشه Said:

  سلام بنده دیابت دارم سن ۵۱ سال شانه سمت چپم به علت لیز خوردگی ضربه خورد ۶ماه پیش که الان دکتر تشخیص داده که شانه یخی میباشد ودردزیادی نیز دارم حال ایا بافیزیوتراپی ودارو قابل درمانه یا باید عمل نمایم ممنون میشم جواب منو بدید تشکر

 4. mehrad Said:

  سلام من بین انگشت وسط و انگشت انگشتری احساس یه جسم خارجی میکنم که به استخوان انگشت وسط چسبیده و وقتی فشارش میدم احساس درد میکنه زیر پوسته و اصلا برامدگی نداره

 5. محبوبه Said:

  چ سلام
  مادرم ۷۲ ساله هستن چند سال میشه به درد شدید شانه دچار شده عکس و سیتی هم انجام دادن ولی چیزی نشان نداده مامان دیابت داره این قدر درد شدید ه که یک سره ناله و گریه میکنه ما دیگه موندیم چکار کنیم دو سال پیش ی دکتر تزریق تو شانه انجام داد یکم بهتر شد ولی این دفعه با این که تزریق کرد اصلا اصلا اروم نمیشه ممنون میشم جواب بدین

 6. افشین صفاپیشه Said:

  سلام من شانه یخی دارم برام ام ار ای نوشتن ولی به هیچ عنوان نتونستم ام ار ای بدم ازاون تونل وحشت داشتم جوری که تا منو وارد اون تونل میکردن به نفس نفس می افتادم خواستم ببزنم به جز ام ار ای تشخیص دیگری وجود داره یانه تشکر منتظر جوابم

 7. مجتبی Said:

  سلام من حدودا ده سال پیش درد شدیدی در ناحیه لگن سمت راست داشتم پس از ام آر آی متوجه شدند که مفصل لگن آسیب جدی دیده و باید تعویض شود ولی یک دکتر گفت چون سن زیادی نداری فعلا عمل نکن با مصرف امگا سه و سلکسیب رفته رفته درد ازبین رفت الان یکسالی میشه که پای سمت چپ از زانو.به پایین بشدت ورم میکنه و در ناحیه قوزک سیاه و.کبود شده آزمایشات چیزی نشون نمی ده درضمن درد مفصل لگنم هم شروع شده میشه که تورم وکبودی ساق پا بخاطر همین باشه ؟ الان 51 سال دارم و کارمم خیلی سنگینه چکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوبت دهی آنلاین