نوبت دهی آنلاین مشاوره مجازی
آدرس تهران ارتوپدی

از تاریخ ۱۴۰۱/۰1/27 مرکز تهران ارتوپدی به ساختمان جدید واقع در خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان ظفر، نرسیده به بلوار اسفندیار، خیابان بابک بهرامی، پلاک 7، ساختمان پزشکان بابک، طبقه 4 نقل مکان می کند.

جراحی فیوژن مهره ای
درک فیوژن مهره ای می تواند مشکل و گیج کننده باشد. انواع مختلفی از جراحی فیوژن و هم چنین انواع مختلفی از رویکردهای جراحی که می توان آنها را در عمل انجام داد، وجود دارد. جراح شما گزینه ها را مرور کرده و به سوالات شما با جزئیات پاسخ می دهد.
دکتر محمد زارعی
جهت ویزیت و نوبت دهی دکتر محمد زارعی فوق تخصص جراحی ستون فقرات از اینجا اقدام کنید
دکتر بابک میرزاشاهی
جهت ویزیت و نوبت دهی دکتر بابک میرزاشاهی فوق تخصص و جراح ستون فقرات از اینجا اقدام کنید
در این مقاله از سایت تهران ارتوپدی واژه نامه لغات و سرواژه ها گردآوری شده اند تا کمک کنند تا شما انواع مختلف جراحی های فیوژن مهره ای را بهتر درک کنید. برای اطلاعات با جزئیات بیشتر درباره آناتومی ستون فقرات مراجعه کنید به: آناتومی ستون فقرات آناتومی ستون فقرات فیوژن مهره ای می تواند بر روی هر منطقه ای از ستون فقرات صورت پذیرد.

محل برش

جراحان می توانند با ایجاد برش در مناطق مختلف بدن به ستون فقرات دسترسی پیدا کنند. محل برش غالبا بر اساس محل اینگونه توصیف می شوند:
 • قدامی: این لغت به جلوی بدن اشاره دارد. در جراحی فیوژن مهره ای، فیوژن قدامی در ستون فقرات کمری با ایجاد یک برش در شکم انجام می شود. برای فیوژن ستون فقرات گردنی، برش در جلوی گردن صورت می پذیرد.
 • خلفی: این لغت به پشت بدن اشاره دارد. اگر شما تحت جراحی فیوژن مهره ای خلفی ستون فقرات کمری قرار می گیرید، در حین جراحی به روی شکم دراز کشیده و جراح برشی در کمر شما ایجاد خواهد کرد. اگر برش در ناحیه ستون فقرات گردنی باشد، جراح برش را در پشت گردن ایجاد خواهد کرد.
نخاع و ستون فقرات

محل یک برش خلفی در پایین کمر

 • جانبی: این لغت به کناره بدن اشاره دارد. جراح می تواند با ایجاد برش در کنار بدن به بخش های مشخصی از پایین کمر یا بالای کمر (ستون فقرات سینه ای) دسترسی پیدا کند. رویکرد جانبی به ندرت برای جراحی گردن استفاده می شود.
 • قدامی جانبی: این لغت به ناحیه ای بین قدام و جنب بدن شما اشاره دارد. رویکرد قدامی جانبی معمولا زمانی استفاده می شود که جراح می خواهد به پایین کمر دسترسی پیدا کند.

محل فیوژن در ستون فقرات

باید دو یا تعدادی بیشتر از مهره های ستون فقرات تبدیل به یک مهره و استخوان منفرد شوند تا فیوژن موفق باشد. مهره ها می توانند از طریق زوائد عرضی یا در فضای دیسک به هم متصل شوند.

بین زوائد عرضی یا خلفی جانبی

این بخشی از ستون فقرات کمری، بین زوائد عرضی و روی کناره مهره هاست. جراحان غالبا با ایجاد برش بر پشت به این ناحیه دسترسی پیدا می کنند. این نوع فیوژن به نام های زیر نامیده می شود:
 • فیوژن خلفی (از پشت) خلفی جانبی (بخش های مشخصی از آناتومی درگیر هستند). این جراحی غالبا به عنوان PLF شناخته می شود.
در فیوژن مهره ای، مهره ها می توانند یا از طریق زوائد عرضی (چپ) یا از طریق فضای دیسک بین مهره ای (راست) متصل شوند.

میان مهره ای

جراحی فیوژن چیست این بخشی از ستون فقرات است که بین استخوان ها، دیسک حضور دارد. فیوژن میان مهره ای می تواند با رویکرد های مختلفی صورت پذیرد:
 • فیوژن قدامی (از شکم) کمری (بخشی از ستون فقرات که تحت عمل قرار می گیرد) میان مهره ای (در فضای دیسک). ممکن است این را تحت ALIF بنویسند.
 • فیوژن خلفی (از پشت) کمری (بخشی از ستون فقرات که تحت عمل قرار می گیرد) میان مهره ای (در فضای دیسک) یا PLIF.
 • نوع دیگری از PLIF که میان حفره ای ها نامیده می شود. اگرچه باز هم دسترسی به ستون فقرات باز هم از طریق برش در پشت صورت می پذیرد، اما رویکرد به فضای دیسک از کناره است. فیوژن میان حفره ای (از پشت) کمری (بخشی از ستون فقرات که تحت عمل قرار می گیرد) میان مهره ای (در فضای دیسک) یا TLIF.
 • فیوژن (نوع خاصی از جراحی) جانبی (از کناره) کمری (بخشی از ستون فقرات که تحت عمل قرار می گیرد) میان مهره ای (در فضای دیسک). این نوع جراحی غالبا به عنوان جانبی مستقیم یا رویکرد شدید جانبی توصیف می شود. (DLIF یا XLIF).

12 Comments For "انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر چیست؟"

 1. مهدی Said:

  سلام مدتیه روی تاندوم شصت دست راستم غده ای درآمده که حدودا ۱ونیم سانت در۱سانت میباشد ودردی نداره زوانیکه رودستم دراز میکشم آرنجم درد میکنه و دستمگ زود بی حس میشه دکتراهم میگن بیار سرپایی عمل کنیم میخوام بفرمایید من چه کنم
  باتشکر .

 2. سلام وقت بخیر ایا دست استخوانی و گوشتی هم عمل زیبایی داره ؟؟

 3. سعید محسنی هنجنی Said:

  سلام
  دست چپم از روز تولد مشکل داشت به طوری که الان که ۴۱ ساله هستم کوتاه تر از دست راستم هست و دستم و ۴۵ درجه بیشتر نمیتونم بالا بیارم.امروزه میشه با جراحی درستش کرد؟
  نمیخوام وقتی با فرزندانم راه میرم خجالت بکشند.لطفا راهنمایی بفرمائید.

 4. Amir Said:

  مدت چهل روز میشه انگشت وسط ام در اثر پیچ خورده گی شکسته بود بعد از جابجایی استخوان مدت 25روز دست ام در گچ بود بعد این 15روز میشه باز اش کردیم هر نوع نرمشی و حرکات انجام میدهم انگشت ام خم نمیشود در انتهای انگشتم در نزدیک کف دستم چیزی بوجود آماده ماندن گره خورده چیزی که درد هم دارد نمیدانم چی باید کنم؟

 5. زهرا Said:

  سلام وقتتون بخیر
  در دوران کودکی بچه یک روزه ای را دیدم که هر دوپایش هیچ انگشتی نداشت و پایش (معذرت می‌خوام بابت تشبیه) مثل سُم حیوانات بود.زنده نماند و هرگز مانند او را نه دیدم و نه شنیدم و چیزی جز خرافه دست گیرم نشد.اگر میشود نام علمی دقیق این نقصان رو بگین برم مطالعه کنم ممنون میشم

 6. مهدی نوروزی Said:

  سلام وقت بخیر در مورد متاستاز به دنده ها و مهره قفسه سینه چه کارهایی میتوان برای مریض انحام داد

 7. حامد رحمانی Said:

  سلام خسته نباشید.
  من موقع تولد شدن دچار یک دررفتگی شانه میشم که بعد مدتی خانواده متوجه شده و به شکسته بند مراجعه کرده و تا حدودی شانه من را جا میندازه،اما دست من کج میماند و الان که شانزده سال گذشته من متوجه شدم دچار دررفتگی خلفی هستم.
  آیا بعد این همه مدت،امیدی برای عمل جراحی هست که اقدامی کنیم؟

 8. سمیرا گرشاسبی Said:

  سلام وقتون من رو شانه یه قوز استخوان بدی زده بیرون دوستش ندارم شبیه مردا چهارشانه شدم میخوام شانه حالت افتاده داشته باشه برتراشونم ایا دکتر انجام میده

 9. مهدی رضی Said:

  با سلام وعرض ادب بنده ۴۹ سال سن دارم ودر سال ۱۳۷۳ تصادفی با موتور کردم و برای شکستگی ران راستم پلاک گذاشتن وبعد از مدت ۴ ماه پلاک کج می شد وچندین پلاک وپیوند استخوان کردم واخر دستگاه واگنر به مدت ۵ ماه ور پایم وصل بود وبعد با بریم راه می رفتم وبعد از چند ماه پایم کج شد ومن هم از این همه عمل جراحی خسته شدم و دیگر دونبال پایم برای بهبودی نرفتم ولی کج بود و آنزیم زیاد خم نمی شد بعد از ۲۸ سال که سه سال پیش بود که از چند پله با لگن به زمین خوردم و زانویم درد شدید گرفت بعد از عکس گرفتن دکتر بیمارستان اختر یک بان کشی ومسکنداد که روز به روز بدتر شد ومجبور شدم به بیمارستان میلاد رفتم ودکتر گفت که نانونیوم شده وباید دستگاه الیزاروف در پایم وصل شود ومدت یک سال این دستگاه در پایم بود ولی بعد از عمل در آوردن دستگاه دکتر گفت پام چوش نخورده والان عفونت کرده لطفا بفرمایید که علت چیست ومن را از نگرانی در بیاورید. ممنونم

 10. کسی پول نداره تعویض مفصل کنه داری هست بخورم بمیرم از این درد خلاص بشم خسته شدم انقدر درد کشیدم😭😭😭😭😭

 11. شیدا Said:

  سلام
  من مادرم ۲ ماه قبل عمل تعویض مفصل زانو انجام دادن از همون روز اول تا ب الان همش میگن سوزش و داغی کنار و مخصوصا زیر زانو و ران دارند چندبار هم مراجعه کردیم پیش دکترشون گفتن طبیعیه و خوب میشه ،میخواستم بپرسم علت چیه و آیا خودش خوب میشه یا مشکلی جدی وجود داره؟

 12. اسراء Said:

  با سلام و خسته نباشید
  من پسری دارم که از بچگی مشکل club foot داشت جراحی کردیم و گچ بود و …
  ولی به دلیل مشکلی که داخلی براش پیش اومد متاسفانه درمان کامل پاهاش متوقف شد. الان ۱۴ سالشه و پاهاش خیلی اذیتش میکنن. باید چکارکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوبت دهی آنلاین