نوبت دهی آنلاین مشاوره مجازی
آدرس تهران ارتوپدی

از تاریخ ۱۴۰۱/۰1/27 مرکز تهران ارتوپدی به ساختمان جدید واقع در خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان ظفر، نرسیده به بلوار اسفندیار، خیابان بابک بهرامی، پلاک 7، ساختمان پزشکان بابک، طبقه 4 نقل مکان می کند.

انگشت ماشه ای

انگشت ماشه ای عارضه ای است که در آن یکی از انگشتان دست در حالت خمیده گیر می کند. انگشت شما مانند ماشه ای که کشیده شده و رها می شود، ممکن است با یک بشکن خم یا صاف شود.

انگشت ماشه ای، التهاب غلاف سینوویال تاندون نیز نامیده می شود. انگشت ماشه ای زمانی بروز می کند که التهاب، فضای غلاف احاطه کننده اطراف تاندون انگشت آسیب دیده را باریک کند. اگر انگشت ماشه ای شدید باشد، انگشت شاید در حالت خمیده قفل شود.

افرادی که در شغل یا سرگرمی شان ملزم به استفاده مکرر از انگشتان دست و محکم گرفتن چیزی با دست هستند، در معرض خطر ابتلای بیشتر به انگشت ماشه ای هستند. این عارضه همچنین در بین زنان و افراد مبتلا به دیابت شایع تر است. درمان انگشت ماشه ای بسته به شدت آن متفاوت است.

دکتر آیدین عرب زاده

جهت ویزیت و نوبت دهی دکتر آیدین عرب زاده فوق تخصص جراحی دست و اعصاب محیطی از اینجا اقدام کنید

علائم انگشت ماشه ای

علائم و نشانه های انگشت ماشه ای ممکن است از خفیف تا شدید متغیر باشد و شامل موارد زیر است:

 • سفتی انگشت دست، به خصوص صبح ها،
 • احساس بیرون زدن یا صدا دادن انگشت وقتی آن را حرکت می دهید،
 • حساسیت یا برآمدگی (گرهگ) در کف دست در بیخ انگشت آسیب دیده،
 • گرفتگی یا قفل شدن انگشت دست در حالت خمیده که ناگهان بیرون می زند،
 • قفل شدگی انگشت در حالت خمیده که نمی توانید آن را صاف کنید.

انگشت ماشه ای ممکن است همه انگشتان از جمله انگشت شست را تحت تاثیر قرار دهد. احتمال دارد هم زمان بیش از یک انگشت تحت تاثیر قرار گیرد و یا هر دو دست درگیر شوند. این وضعیت انگشت معمولاً صبح ها وقتی چیزی را محکم در دست می گیرید یا وقتی انگشت خود را صاف می کنید، بیشتر بروز می شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر مفصل انگشت تان گرم و ملتهب است، فوراً به دنبال دریافت مراقبت های پزشکی باشید، زیرا این علائم ممکن است نشان دهنده عفونت باشند.

اگر هر گونه سفتی، گرفتگی، بی حسی یا درد در مفصل انگشت دارید یا اگر نمی توانید انگشت خود را خم یا صاف کنید، به پزشک مراجعه نمایید.

علل انگشت ماشه ای

انگشت ماشه ای

تاندون ها تارهای فیبری هستند که ماهیچه ها را به استخوان وصل می کنند. هر تاندون را یک غلاف محافظ احاطه کرده است. انگشت ماشه ای زمانی بروز می کند که غلاف تاندون انگشت آسیب دیده تحریک و ملتهب می شود. بروز چنین وضعیتی باعث ایجاد اختلال در حرکت و لغزیدن طبیعی تاندون در غلاف می شود.

تحریک طولانی مدت غلاف تاندون می تواند باعث ایجاد اثر زخم، ضخیم شدن و ایجاد برجستگی (گرهک) در تاندون شود که حرکت تاندون را بسیار زیاد مختل می کند.

عوامل خطر

عواملی که شما را در معرض خطر ابتلا به انگشت ماشه ای قرار می دهند، عبارتند از:

 • گرفتگی مکرر: شغل ها و سرگرمی هایی که شامل استفاده مکرر از دست و گرفتن طولانی مدت شی یا جسمی با دست هستند، خطر ابتلا به انگشت ماشه ای را افزایش می دهند.
 • بعضی بیماری ها: افرادی که به دیابت یا آرتروز رماتیسمی مبتلا هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به انگشت ماشه ای هستند.
 • جنسیت: انگشت ماشه ای در بین زنان شایع تر است.
 • جراحی سندرم تونل کارپال: انگشت ماشه ای ممکن است عارضه ی ناشی از جراحی سندروم تونل کارپال ، خصوصا در شش ماه اول پس از جراحی باشد.

تشخیص انگشت ماشه ای

تشخیص انگشت ماشه ای نیازی به آزمایش دقیق ندارد. پزشک تشخیص این عارضه را بر اساس بررسی سابقه بیماری بیمار و معاینه جسمی انجام می دهد. در طول معاینه جسمی، پزشک ارتوپد از بیمار می‌خواهد دست خود را باز و بسته کند تا بتواند نواحی درد، یکنواختی حرکت و علائم قفل شدگی را بررسی کند.

پزشک همچنین کف دست بیمار را لمس می کند تا ببیند آیا توده ای وجود دارد یا خیر. اگر انگشت ماشه ای همراه با توده باشد، توده با حرکت انگشت حرکت خواهد کرد، زیرا توده، ناحیه متورم بخشی از تاندون است که انگشت را حرکت می دهد.

درمان انگشت ماشه ای

انگشت ماشه ای

درمان انگشت ماشه ای بسته به شدت و مدت آن متفاوت است.

داروها

داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی -مانند ایبوپروفن (Advil، Motrin IB) یا ناپروکسن (Aleve)- درد را تسکین می دهند، اما بعید است که باعث تسکین تورمی شود که غلاف تاندون را منقبض کرده یا تاندون را جمع کرده است.

درمان غیر جراحی انگشت ماشه ای

درمان های غیرجراحی غیر تهاجمی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • استراحت: تا زمان بهبود علائم، از انجام فعالیت هایی که نیاز به نگه داشتن مکرر چیزی در دست، گرفتن مکرر یا استفاده طولانی مدت از ماشین آلات دستی لرزاننده خودداری کنید. اگر کلا نمی‌توانید از این فعالیت ها اجتناب کنید، از دستکش های بالشتک دار محافظتی استفاده کنید.
 • آتل: شاید پزشک از شما بخواهد که به مدت شش هفته شب هنگام از آتل استفاده کنید تا انگشت آسیب دیده تان در حالت کشیده نگه داشته شود. آتل کمک می کند تا تاندون استراحت کند
 • تمرینات کششی: پزشک همچنین ممکن است نرمش هایی را برای کمک به حفظ تحرک انگشت تان توصیه کند.

جراحی و سایر روش ها

درمان انگشت ماشه ای

اگر علائم شدید باشد یا اگر درمان های غیرجراحی موثر ثمر واقع نشده باشند، پزشک ممکن است موارد ذیل را توصیه کند:

 • تزریق استروئید: تزریق یک داروی استروئیدی در نزدیکی یا داخل غلاف تاندون التهاب را کاهش می دهد و به تاندون امکان لغزیدن دوباره را می دهد. این روش رایج ترین درمان است و معمولاً در بیشتر افراد تحت درمان تا مدت یک سال یا بیشتر موثر واقع می شود، اما گاهی اوقات بیش از یک تزریق نیاز است.

در افراد مبتلا به دیابت، تزریق استروئید تاثیر چندانی در برطرف کردن این مشکل ندارد.

 • انتشار زیر پوستی: پزشک پس از بی حس کردن کف دست شما سوزن محکمی را در بافت اطراف تاندون آسیب دیده وارد می کند. حرکت سوزن و انگشت به برطرف کردن انقباضی که مانع از حرکت یکنواخت تاندون می شود، کمک می کند.

این درمان ممکن است تحت هدایت سونوگرافی انجام شود، بنابراین پزشک می تواند محل قرارگیری نوک سوزن زیر پوست را مشاهده کند تا مطمئن شود که غلاف تاندون را بدون آسیب رساندن به تاندون یا اعصاب مجاور باز می کند. این روش معمولاً در مطب پزشک یا در اتاق عمل انجام می شود.

 • عمل جراحی: جراح با ایجاد یک برش کوچک در نزدیکی بیخ انگشت آسیب دیده می تواند بخش منقبض شده غلاف تاندون را باز کند. این روش نیز معمولا در اتاق عمل انجام می شود.

7 Comments For "مرگ استخوان (استئونکروز) مفصل ران چیست؟"

 1. حامد رحمانی Said:

  سلام خسته نباشید.
  من موقع تولد شدن دچار یک دررفتگی شانه میشم که بعد مدتی خانواده متوجه شده و به شکسته بند مراجعه کرده و تا حدودی شانه من را جا میندازه،اما دست من کج میماند و الان که شانزده سال گذشته من متوجه شدم دچار دررفتگی خلفی هستم.
  آیا بعد این همه مدت،امیدی برای عمل جراحی هست که اقدامی کنیم؟

 2. مهرداد Said:

  سلام.بنده ازحدوددوهفته پیش متوجه شدم که نمیتونم روی مچ پای راستم بشینم چون یه کیست روی مچ پام ایجادشده بودکه وقتی روش فشارمیادگزگزمیکنه!حتی هیچ گونه دردی هم نداره!ممنون میشم اگه درمان خانگی واسه محوشدنش هست راهنمایی کنید؟

 3. افشین صفاپیشه Said:

  سلام بنده دیابت دارم سن ۵۱ سال شانه سمت چپم به علت لیز خوردگی ضربه خورد ۶ماه پیش که الان دکتر تشخیص داده که شانه یخی میباشد ودردزیادی نیز دارم حال ایا بافیزیوتراپی ودارو قابل درمانه یا باید عمل نمایم ممنون میشم جواب منو بدید تشکر

 4. mehrad Said:

  سلام من بین انگشت وسط و انگشت انگشتری احساس یه جسم خارجی میکنم که به استخوان انگشت وسط چسبیده و وقتی فشارش میدم احساس درد میکنه زیر پوسته و اصلا برامدگی نداره

 5. محبوبه Said:

  چ سلام
  مادرم ۷۲ ساله هستن چند سال میشه به درد شدید شانه دچار شده عکس و سیتی هم انجام دادن ولی چیزی نشان نداده مامان دیابت داره این قدر درد شدید ه که یک سره ناله و گریه میکنه ما دیگه موندیم چکار کنیم دو سال پیش ی دکتر تزریق تو شانه انجام داد یکم بهتر شد ولی این دفعه با این که تزریق کرد اصلا اصلا اروم نمیشه ممنون میشم جواب بدین

 6. افشین صفاپیشه Said:

  سلام من شانه یخی دارم برام ام ار ای نوشتن ولی به هیچ عنوان نتونستم ام ار ای بدم ازاون تونل وحشت داشتم جوری که تا منو وارد اون تونل میکردن به نفس نفس می افتادم خواستم ببزنم به جز ام ار ای تشخیص دیگری وجود داره یانه تشکر منتظر جوابم

 7. مجتبی Said:

  سلام من حدودا ده سال پیش درد شدیدی در ناحیه لگن سمت راست داشتم پس از ام آر آی متوجه شدند که مفصل لگن آسیب جدی دیده و باید تعویض شود ولی یک دکتر گفت چون سن زیادی نداری فعلا عمل نکن با مصرف امگا سه و سلکسیب رفته رفته درد ازبین رفت الان یکسالی میشه که پای سمت چپ از زانو.به پایین بشدت ورم میکنه و در ناحیه قوزک سیاه و.کبود شده آزمایشات چیزی نشون نمی ده درضمن درد مفصل لگنم هم شروع شده میشه که تورم وکبودی ساق پا بخاطر همین باشه ؟ الان 51 سال دارم و کارمم خیلی سنگینه چکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوبت دهی آنلاین