ویزیت مجازی رزرو وقت ملاقات
تومور استخوان

تومورهای استخوانی زمانی رشد میکنند که سلول های استخوانی به طور غیرقابل کنترلی تقسیم میشوند و یک توده یا ضایعه بافتی غیر طبیعی را تشکیل میدهند.

بیشتر تومورهای استخوانی غیر سرطانی (خوش خیم) هستند. تومورهای خوش خیم معمولا تهدید کننده ی حیات نیستند و در بیشتر موارد به دیگر اعضای بدن پخش نمیشوند. بسته به نوع تومور، گزینه های درمانی بسیار متفاوتی وجود دارد که از یک درمان مراقبتی تا جراحی برای خارج کردن تومور را در بر میگیرد.

برخی تومورهای استخوانی سرطانی (بدخیم) هستند. تومور های بدخیم استخوانی می توانند متاستاز بدهند. (باعث شوند تا سلول های سرطانی درون بدن پخش شوند.) در بیشتر موارد، درمان تومور های بدخیم یک درمان ترکیبی است که شامل شیمی درمانی، رادیوتراپی و جراحی میشود.

تومور استخوان چیست؟

تومور های استخوانی میتوانند هر استخوانی از بدن را تحت تاثیر قرار دهند و در هر استخوانی رشد کنند (از سطح استخوان تا مرکز استخوان که مغز استخوان نامیده میشود.) یک تومور در حال رشد (حتی یک تومور خوش خیم) بافت سالم را از بین میبرد و استخوان را تضعیف میکند و استخوان را نسبت به شکستگی ها آسیب پذیر تر میکند.

وقتی یک تومور استخوانی سرطانی است، یا یک سرطان استخوانی اولیه است یا ثانویه. یک سرطان استخوان اولیه از استخوان شروع شده است در حالی که سرطان استخوان ثانویه از نقطه دیگری در بدن شروع شده است و سپس با متاستاز دادن به استخوان منتشر شده است. به سرطان ثانویه استخوان، بیماری متاستاتیک استخوان نیز میگویند.

برخی از سرطان هایی که از جای دیگر شروع شده اند و به استخوان نیز منتشر میشوند شامل موارد زیر هستند:

 • سینه
 • ریه
 • تیروئید
 • کلیه
 • پروستات

سرطان استخوان اولیه

چهار مورد از شایع ترین سرطان های اولیه استخوان شامل موارد زیر است:

 • مالتیپل میلوما

مالتیپل میلوما شایع ترین سرطان اولیه استخوان است. این سرطان، یک سرطان بدخیم مغز استخوان (بافت نرم مرکز بسیاری از استخوانها که سلول های خونی را تولید میکند) است. هر استخوانی در بدن میتواند دچار این سرطان بشود.

مالتیپل میلوما در هر سال تقریبا شش نفر از هر صد هزار نفر را درگیر میکند. طبق آمار موسسه ملی سرطان، تقریبا نود هزار نفر در هر سال در حال زندگی با این بیماری هستند. بیشتر بیماران در سنین بین 50 تا 70 سالگی دیده میشوند. مالتیپل میلوما به طور معمول با شیمی درمانی، رادیوتراپی و در برخی موارد با جراحی درمان میشود.

 • استئوسارکوما

استئوسارکوما دومین سرطان اولیه شایع استخوان است. هر ساله دو تا پنج نفر در یک جمعیت یک میلیونی به این بیماری مبتلا میشوند که بیشتر این بیماران کودکان و نوجوانان هستند. بیشتر تومور ها اطراف زانو و در استخوان های فمور (ران) یا تیبیا (ساق پا) رشد میکنند. دیگر مناطق شایع شامل مفصل ران و شانه میشوند. استئوسارکوما به طور معمول با شیمی درمانی و جراحی درمان میشود.

 •  سارکوم یوئینگ

سارکوم یوئینگ معمولا در افرادی که در بازه سنی 5 تا 20 سال هستند رخ میدهد. شایع ترین مناطق درگیر شامل ران، ساق پا، لگن، بازو و دنده ها می باشند. سارکوم یوئینگ به طور معمول با شیمی درمانی و جراحی یا رادیوتراپی درمان میشود.

 • کندروسارکوما

کندروسارکوما یک تومور بدخیم متشکل از سلول های تولید کننده غضروف است. این بیماری بیشتر در افراد بین سنین 40 تا 70 سال دیده میشود. بیشتر در مفصل ران، لگن یا شانه رخ میدهد. در بیشتر موارد، جراحی تنها درمان مورد استفاده برای کندروسارکوما است.

تومورهای استخوانی خوش خیم

انواع مختلفی از تومورهای خوش خیم استخوانی وجود دارد، همینطور برخی بیماری ها میتوانند یک تومور استخوانی را تداعی کنند در حالی که در واقع یک تومور استخوانی نیستند و در بسیاری از موار، درمان مشابهی همچون یک تومور را نیاز دارند.

برخی از انواع شایع تومور خوش خیم استخوانی و دیگر بیماری هایی که با تومور ها در یک گروه قرار میگیرند شامل موراد زیر میشوند:

 • فیبروما غیر استخوانی
 • کسیت استخوانی تک رنگ (ساده)
 • استئوکندروما
 • تومور جاینت سل
 • انکندروما
 • دیسپلازی فیبرو
 • کندروبلاستوما
 • کیست استخوانی آنوریسمال
 • استئوئید استئوما

علل تومورهای استخوانی خوش خیم

علل بیشتر تومورهای استخوانی ناشناخته اند.

علائم تورموهای استخوانی خوش خیم

بیماران دارای تومور استخوانی معمولا در ناحیه تومور درد را احساس میکنند. درد به طور معمول به صورت مبهم و تیرکشنده توصیف میشود که ممکن است شب ها شدیدتر شود و گاهی ممکن است با فعالیت بدتر شود.

دیگر علائم تومور استخوانی میتواند شامل تب و تعریق شبانه باشد.

بسیاری از بیماران هیچ علامتی ندارند و در عوض یک توده بدون درد را ذکر میکنند.

اگرچه تومورهای استخوانی به علت تروما و آسیب ایجاد نمیشوند، اما یک آسیب میتواند موجب شود تا تومور شروع به اذیت کردن فرد بکند. آسیب همچنین میتواند باعث شود که یک استخوان که توسط یک تومور تضعیف شده است، بشکند یا دچار انفصال شود. این اتفاق میتواند شدیدا دردناک باشد.

در برخی موارد، تومور خوش خیم ممکن است به طور تصادفی هنگامی که به دلیل دیگری مثل آسیب زانو یا پیچ خوردن مچ پا عکس رادیولوژی گرفته میشود کشف شود.

معاینه پزشک

عفونت، شکستگی در اثر فشار و دیگر بیماری های غیر توموری میتوانند بسیار مشابه تومور باشند و آن را تداعی کنند. برای اطمینان از وجود تومور استخوانی، پزشک شما یک ارزیابی کامل را انجام خواهد داد و تعدادی آزمایش را درخواست خواهد کرد.

سابقه پزشکی

به عنوان بخشی از معاینه، پزشک شما از شما یک سابقه پزشکی کامل خواهد گرفت. او از شما درباره سلامت کلی بدنتان، داروهایی که مصرف میکنید و علائم حال حاضر شما خواهد پرسید. پزشک شما همچنین از شما خواهد پرسید که آیا شما یا اعضای خانواده شما سابقه ای از تومور یا سرطان داشته اید یا خیر.

معاینه بالینی

پزشک شما با تمرکز بر روی تومور معاینات بالینی را انجام خواهد داد. او به دنبال موارد زیر خواهد گشت:

 • تورم یا درد در ناحیه تومور
 • تغییرات در پوست آن ناحیه
 • وجود توده
 • هر گونه اثر که ممکن است تومور بر روی مفصل های نزدیک گذاشته باشد

در برخی موارد، پزشک شما دیگر اعضای بدنتان را بررسی میکند تا وجود دیگر تومورهایی که میتوانند به استخوان گسترش یابند را رد کند.

آزمایشات

عکس رادیولوژی : عکس رادیولوژی یک عکس از ساختمان های متراکم همچون استخوان فراهم می آورد. در بیشتر موارد، پزشک شما دستور عکس رادیولوژی را برای کمک به تشخیص تومور استخوانی میدهد. انواع مختلف تومور ممکن است در عکس رادیولوژی متفاوت به نظر برسند. برخی از تومور ها استخوان را از بین میبرند و برخی در آن یک حفره ایجاد می کنند. برخی دیگر باعث تشکیل استخوان اضافی میشوند. برخی ممکن است هر دو کار را انجام دهند.

عکس رادیولوژی تومور استخوان ران

تومور فمور (استخوان ران): این عکس رادیولوژی یک تومور که باعث یک ساییدگی نعلبکی شکل در اننتهای استخوان ران شده است را نشان میدهد. عکس کناری همان تومور را با استفاده از عکس مقطعی MRI نشان میدهد.

رادیولوژی تومور استخوان

دیگر عکس برداری ها: در صورت نیاز، پزشک شما یک عکس MRI یا CT Scan یا اسکن استخوان درخواست میکند تا تومور شما را بیشتر ارزیابی کنید.

تومور فمور(استخوان ران): این عکس رادیولوژی یک تومور در وسط استخوان ران را نشان میدهد. این تومور همچنین در عکس MRI دیده میشود. عکس کناری در بالا یک MRI از نمای کرونال را نشان میدهد. عکس کناری در پایین یک MRI از نمای مقطعی را نشان میدهد. فلش در تمامی عکس ها محل تومور را نشان میدهد.

تومور استخوان بازو

تومور و شکستگی هومروس (استخوان بازو): این عکس رادیولوژی یک شکستگی از میان یک تومور در میان استخوان بازو را نشان میدهد.

نمونه برداری

ممکن است جهت تایید تشخیص تومور استخوانی نیاز به نمونه برداری باشد. در یک نمونه برداری، یک نمونه بافتی از تومور برداشته میشود. این نمونه زیر میکروسکوپ مورد آزمایش و تحلیل توسط پاتولوژیست (پزشکی که بیماری ها را با مطالعه سلول های غیر طبیعی شناسایی میکند) قرار میگیرد.

دو روش اصلی برای انجام نمونه برداری وجود دارد:

 • نمونه برداری سوزنی: در این روند، به شما یک بی حسی موضعی داده میشود. سپس پزشک شما یک سوزن را وارد تومور کرده تا بافتی را خارج سازد. نمونه برداری سوزنی معمولا در مطب پزشک انجام میشود. در برخی موارد، یک رادیولوژیست نمونه برداری سوزنی را انجام میدهد. در این مورد، یک تصویربرداری مثل عکس رادیولوژی ،CT Scan  یا MRI برای هدایت سوزن استفاده میشود.
 • نمونه برداری باز: در این روند، نمونه برداری در یک اتاق عمل انجام میشود. بعد از اینکه به شما بیهوشی عمومی داده شد تا به خواب بروید، پزشک شما یک برش کوچک ایجاد میکند تا بخشی از بافت را خارج کند.
نمونه برداری تومور استخوان

عکس سمت راست: در یک نمونه برداری باز، دکتر با جراحی بافت را خارج می کند. این کار معمولا در اتاق عمل انجام می شود.

عکس سمت چپ: در یک بیوپسی سوزنی، دکتر یک سوزن را وارد تومور می کند تا بخشی از بافت را خارج کند.

دیگر آزمایشات

پزشک شما ممکن است یک آزمایش خون و ادرار برای کمک به تایید تشخیص تومور استخوان یا برای رد کردن دیگر بیماریها درخواست کند.

درمان تومور استخوان

درمان های غیر جراحی

 • تومورهای خوش خیم

اگر تومور شما خوش خیم است، پزشک شما ممکن است تنها مراقبت از نزدیک را برای دیدن تغییرات توصیه کند. در این دوران، ممکن است به پیگیری های دوره ای با عکس رادیولوژی و دیگر آزمایشات نیاز داشته باشید.

برخی از تومور های خوش خیم میتوانند با دارو به خوبی درمان شوند. برخی طی زمان از بین میروند. این موضوع به طور مشخص در مورد برخی سرطان های رخ داده در کودکان مثل استئوئید استئوما صادق است.

 • تومور های بدخیم

اگر شما سرطان استخوان دارید، درمان شامل تیمی از پزشکان از تخصص های مختلف است که با هم کار میکنند تا مراقبت های لازم را فراهم آورند. برخی از آنها انکولوژیست (متخصصین درمان سرطان) خواهند بود. تیم درمانی شما ممکن است شامل یک متخصص انکولوژی ارتوپدی، متخصص انکولوژی، متخصص انکولوژی رادیوتراپی، متخصص رادیولوژی و متخصص پاتولوژی باشد. هدف درمان، درمان سرطان و حفظ عملکرد هر عضو تحت تاثیر سرطان در بهترین حالت ممکن است.

درمان به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل مرحله سرطان میشود. اگر سرطان محدود به یک محل باشد، سلول های سرطانی در داخل تومور و منطقه اطراف آن وجود دارند. وقتی سرطان به مرحله متاستاز دادن میرسد، به محل های دیگر بدن پخش شده و ممکن است درمان آن جدی تر و سخت تر باشد.

پزشکان برای درمان تومورهای بدخیم معمولا روش های درمانی مختلف را با هم ترکیب میکنند:

 • رادیوتراپی: رادیوتراپی از اشعه ایکس ری با دوز بالا برای کشتن سلول های سرطانی و کوچک کردن تومور استفاده میکند. این روش تنها برای درمان سرطان در معرض اشعه استفاده میشود و سرطان مناطق دیگر را درمان نمیکند.
 • شیمی درمانی (درمان سیستمیک): شیمی درمانی معمولا برای کشتن سلول های تومور زمانی که به درون جریان خون راه یافته اند ولی هنوز نمیتوان آنها را با استفاده از اسکن و آزمایش پیدا کرد، استفاده میشود. به طور کلی شیمی درمانی زمانی استفاده میشود که تومور سرطانی احتمال پخش شدن بسیار بالایی دارد. شیمی درمانی به طور معمول به صورت داخل وریدی (تزریق به داخل ورید) یا به صورت قرص یا کپسول که بلعیده میشود، داده میشود.

به طور کلی، تومور های بدخیم توسط جراحی خارج می شوند. بیشتر اوقات رادیوتراپی و شیمی درمانی به صورت درمان ترکیبی با جراحی استفاده میشوند. 

درمان جراحی تومور استخوان

 • تومورهای خوش خیم

در برخی موارد ممکن است پزشک خارج کردن تومور یا دیگر تکنیک های جراحی را برای کاهش خطر شکستگی یا ناتوانی توصیه کند. برخی تومور ها ممکن است پس از درمان مناسب به طور مکرر عود کنند. به طور نادر، برخی تومور های خوش خیم میتوانند پخش شده یا سرطانی شوند. (متاستاز بدهند)

 • تومورهای بدخیم

جراحی نجات اندام: این جراحی بخش سرطانی استخوان را خارج میکند اما عضلات، تاندون ها، اعصاب و عروق خونی سالم کنار آن را را تا جای ممکن حفظ میکند. جراح تومور و بخشی از بافت سالم اطراف آن را خارج میکند. استخوان خارج شده با یک کاشت (پروتز) فلزی، استخوانی از جای دیگر از بدن شما یا استخوان یک اهدا کننده جایگزین میشود.

قطع عضو: قطع عضو یک جراحی برای خارج کردن تمامی بخش های یک دست یا پا است. معمولا از این روش وقتی استفاده میشود که تومور بزرگ است یا عروق و اعصاب درگیر هستند. یک اندام مصنوعی (پروتز) میتواند پس از قطع اندام برای کمک به عملکرد، کارساز باشد.

بهبود تومور استخوان

طول و پیچیدگی بهبود شما به نوع تومور و نوع روند درمانی اجرا شده بر روی شما بستگی دارد.

وقتی درمان تمام شد، پزشک شما ممکن است عکس رادیولوژی یا دیگر روش های عکس برداری را برای تایید از بین رفتن تومور درخواست کند.

پس از درمان، شما به دیدن پزشکتان برای پیگیری منظم و انجام آزمایشات برای چند ماه ادامه خواهید داد. با این که تومور از بین رفته است، مهم است تا بدنتان را تحت نظارت برای وجود علائم عود نگه دارید. تومور هایی که عود میکنند ممکن است مشکلات جدی ایجاد کنند پس مهم است که زود آنها را شناسایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت مجازی