نوبت دهی آنلاین مشاوره مجازی
آدرس تهران ارتوپدی

از تاریخ ۱۴۰۱/۰1/27 مرکز تهران ارتوپدی به ساختمان جدید واقع در خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان ظفر، نرسیده به بلوار اسفندیار، خیابان بابک بهرامی، پلاک 7، ساختمان پزشکان بابک، طبقه 4 نقل مکان می کند.

حرکت ورزشی برای درمان درد سیاتیک

سیاتیک واژه ای است که برای توصیف علائم این بیماری از جمله درد پا، بی حسی و سوزن سوزن شدن ناشی از تحریک یا صدمه به ریشه های عصب سیاتیک در ستون فقرات کمر استفاده می شود. تمرینات فیزیوتراپی بخش مهمی از درمان درد سیاتیک را شامل می شود. بسته به علت اصلی سیاتیک، یک فیزیوتراپیست ممکن است یک یا چند تمرین زیر را برای تسکین علائم توصیه کند.

حرکت شیب لگن

حرکت ورزشی برای درمان درد سیاتیک حرکت شیب لگن به تقویت عضلات شکم کمک می کند و اساس بسیاری از تمرینات برای تسکین درد سیاتیک است، بنابراین انجام صحیح این تمرین، یک نقطه شروع عالی محسوب می شود. برای انجام حرکت شیب لگن به پشت بخوابید، زانوها را خم کنید، کف پاها را روی زمین قرار دهید و ناف شکم را به سمت داخل ستون فقرات بکشید. همانطور که ناف شکم خود را به داخل می کشید، کمرتان به طور خودکار با سطح زمین موازی و صاف می شود و لگن تان به سمت سینه جمع می شود. 20 ثانیه در این وضعیت بمانید و سپس به حالت عادی برگردید. این تمرین را 10 بار تکرار کنید.

دکتر محمد زارعی
جهت ویزیت و نوبت دهی دکتر محمد زارعی فوق تخصص جراحی ستون فقرات از اینجا اقدام کنید
دکتر بابک میرزاشاهی
جهت ویزیت و نوبت دهی دکتر بابک میرزاشاهی فوق تخصص و جراح ستون فقرات از اینجا اقدام کنید

حرکت شنا

حرکت ورزشی برای درمان درد سیاتیک برای درمان درد سیاتیک ناشی از فتق دیسک کمر، اغلب تمرینات کششی یا حرکت شنا را تجویز می کنند. حرکت شنا از یک تکنیک فیزیوتراپی به نام متمرکز سازی استفاده می کند که به شما کمک می کند تا درد از ناحیه پا به سمت بالا برود و به قسمت پایین کمر –منشا و نقطه شروع درد- برسد. درد در همین ناحیه به راحتی قابل درمان است. برای انجام حرکت شنای ابتدایی، روی شکم دراز بکشید و در حالی که لگن های را روی زمین نگه داشتید، بالاتنه خود را به آرامی بر روی دستان خود به سمت بالا بکشید. این وضعیت را به مدت 5 ثانیه حفظ کنید و سپس بالاتنه را پایین بیاورید. هر چند ساعت، 10 بار این نرمش را تکرار کنید و  هر بار به تدریج 5 ثانیه را به 30 ثانیه برسانید. اگر انجام این حرکت برایتان دردناک است، برای یک کشش ملایم تر، آن را با قرار دادن بالاتنه بر روی آرنج شروع کنید.

حرکت بلند کردن مستقیم پا

حرکت ورزشی برای درمان درد سیاتیک ورزش بلند کردن مستقیم پا به تقویت عضلات شکم و جلوگیری از عود سیاتیک کمک می کند. برای شروع حرکت بلند کردن مستقیم پا، ورزش شیب لگن را انجام دهید: به پشت دراز کشیده، زانوها را خم کنید و ناف شکم را به سمت داخل بکشید. یک پا را در امتداد سطح زمین راست کرده و آن را به آرامی به اندازه 2 تا 3 سانتی متر از سطح زمین بلند کنید، سپس آن را دوباره در امتداد سطح زمین نگه دارید. این حرکت را 10 بار برای هر پا انجام دهید.

ورزش خم کردن پشت

ورزش خم کردن پشت حرکت خم شدن (به سمت جلو) می تواند با افزایش اندازه مجرای عصب منقبض شده به درمان سیاتیک ناشی از تنگی نخاع کمک کند. برای انجام حرکت خم شدن به سمت جلو، به پشت دراز بکشید و پاها را صاف روی زمین قرار دهید. به آرامی زانوها را به سمت سینه بکشید تا جایی که احساس کشش ملایم در پایین کمرتان داشته باشید. کشش را به مدت 30 ثانیه نگه دارید، سپس پاها را به آرامی به حالت اول، به سمت پایین بیاورید. این تمرین را 4 تا 6 بار انجام دهید.

حرکت راه رفتن قلاب مانند

حرکت راه رفتن قلاب مانند راه رفتن قلاب مانند یک تمرین جنبشی و ثبات دهنده کمر است. این تمرینات اغلب در فیزیوتراپی استفاده می شوند تا با تقویت عضلات محافظت کننده از ستون فقرات، از کمر درد جلوگیری کنند. برای انجام حرکت راه رفتن قلاب مانند، با انجام تمرین شیب لگن شروع کنید: به پشت بخوابید، زانوها را خم کنید و با سفت کردن عضلات پایین شکم، کمرتان را به سطح زمین بچسبانید. به آرامی هر پا را به نوبت هر بار نیم یا 1 سانتی متر از زمین بلند کنید. “راه رفتن” را به مدت 30 ثانیه ادامه دهید. این تمرین را 2 تا 3 بار تکرار کنید و بین هر تکرار 30 ثانیه استراحت کنید.

حرکت پل

حرکت راه رفتن قلاب مانند حرکت پل یکی دیگر از تمرینات جنبشی و ثبات دهنده کمر است که به تقویت عضلات محافظت کننده از ستون فقرات کمک می کند. برای انجام حرکت پل، به پشت دراز بکشید، پاها را صاف روی زمین بگذارید، زانوها را خم کنید و دست ها را روی زمین کنار خود قرار دهید. لگن خود را به آرامی به اندازه 2 تا 3 سانتی متر از سطح زمین بلند کنید. وضعیت پل را به مدت 8 تا 10 ثانیه حفظ کنید، سپس لگن خود را به آرامی به حالت اول برگردانید (به سمت پایین بیاورید). با توجه به توان و قدرت بدنی تان، دو سری 10 تایی از حرکت پل را انجام دهید.

حرکت پا در حالت دمر

حرکت پا در حالت دمر حرکت پا در حالت دمر با ورزش دادن بدن برای حفظ وضعیت مناسب ستون فقرات کمر و لگن به کاهش درد سیاتیک کمک می کند. برای انجام حرکت پا در حالت دمر، روی شکم دراز بکشید و دستان خود را در کنار خود نگه دارید (کف دست ها رو به بالا باشد). شکم خود را به سمت بالا به سمت ستون فقرات بکشید، پاها را صاف نگه دارید، به آرامی و به طور متناوب هر بار یک پا را حدود نیم یا 1 سانتی متر از زمین بلند کنید. اگر این تمرین برایتان خیلی دشوار است، می توانید با قرار دادن مشت های خود در زیر قسمت جلویی لگن تان آن را آسان تر کنید.

حرکت دراز نشست ناقص

حرکت دراز نشست ناقص یکی از رایج ترین حرکاتی که برای تقویت عضلات تحتانی شکم و تسکین درد سیاتیک توصیه می شود، حرکت دراز نشست ناقص است. برای انجام دراز نشست ناقص، به پشت دراز بکشید، دستان خود را روی سینه جمع کنید و با سفت کردن عضلات پایین شکمی، نرمش شیب لگن را انجام دهید. سر و شانه ها را از زمین به سمت بالا بلند کنید. این وضعیت را برای 2 تا 4 ثانیه حفظ کنید و سپس بالاتنه را به آرامی به سمت پایین روی زمین بگذارید. اگر انجام عمل بلند شدن بر روی شکم منجر به گردن درد می شود، دستان خود را پشت سر قرار دهید تا از گردن تان محافظت کنند، اما نباید سر خود را با دست هایتان بلند کنید. 2 سری 10 تایی از این حرکت را انجام دهید.

کشش عضلات کفلی

کشش عضلات کفلی اگر سیاتیک ناشی از آسیب دیدگی یا تحریک ماهیچه گلابی شکل (پیریفورمیس) است، کشش عضله پیریفورمیس می تواند به کاهش درد و سایر علائم کمک کند. چند کشش عضلانی برای پیریفورمیس وجود دارد که برای درمان سیاتیک استفاده می شود. برای انجام کشش عضلات کفلی، در حالت چهار دست و پا قرار بگیرید. پای آسیب دیده خود را مقابل خود و زیر بدن تان قرار دهید، به طوری که زانویتان دور از بدن قرار گیرد. پای سالم را پشت سر خود دراز کنید و اطمینان حاصل کنید که لگن را صاف نگه داشتید. پای آسیب دیده را در جای خود نگه دارید، لگن را به سمت زمین بکشید و به طرف جلو روی بازوها خم شوید تا اینکه احساس کشیدگی زیادی در لگن و کفل کنید. این وضعیت کششی را به مدت 30 ثانیه حفظ کنید و سپس به آرامی به حالت اولیه برگردید. 3 بار این کشش را انجام دهید.

12 Comments For "انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر چیست؟"

 1. مهدی Said:

  سلام مدتیه روی تاندوم شصت دست راستم غده ای درآمده که حدودا ۱ونیم سانت در۱سانت میباشد ودردی نداره زوانیکه رودستم دراز میکشم آرنجم درد میکنه و دستمگ زود بی حس میشه دکتراهم میگن بیار سرپایی عمل کنیم میخوام بفرمایید من چه کنم
  باتشکر .

 2. سلام وقت بخیر ایا دست استخوانی و گوشتی هم عمل زیبایی داره ؟؟

 3. سعید محسنی هنجنی Said:

  سلام
  دست چپم از روز تولد مشکل داشت به طوری که الان که ۴۱ ساله هستم کوتاه تر از دست راستم هست و دستم و ۴۵ درجه بیشتر نمیتونم بالا بیارم.امروزه میشه با جراحی درستش کرد؟
  نمیخوام وقتی با فرزندانم راه میرم خجالت بکشند.لطفا راهنمایی بفرمائید.

 4. Amir Said:

  مدت چهل روز میشه انگشت وسط ام در اثر پیچ خورده گی شکسته بود بعد از جابجایی استخوان مدت 25روز دست ام در گچ بود بعد این 15روز میشه باز اش کردیم هر نوع نرمشی و حرکات انجام میدهم انگشت ام خم نمیشود در انتهای انگشتم در نزدیک کف دستم چیزی بوجود آماده ماندن گره خورده چیزی که درد هم دارد نمیدانم چی باید کنم؟

 5. زهرا Said:

  سلام وقتتون بخیر
  در دوران کودکی بچه یک روزه ای را دیدم که هر دوپایش هیچ انگشتی نداشت و پایش (معذرت می‌خوام بابت تشبیه) مثل سُم حیوانات بود.زنده نماند و هرگز مانند او را نه دیدم و نه شنیدم و چیزی جز خرافه دست گیرم نشد.اگر میشود نام علمی دقیق این نقصان رو بگین برم مطالعه کنم ممنون میشم

 6. مهدی نوروزی Said:

  سلام وقت بخیر در مورد متاستاز به دنده ها و مهره قفسه سینه چه کارهایی میتوان برای مریض انحام داد

 7. حامد رحمانی Said:

  سلام خسته نباشید.
  من موقع تولد شدن دچار یک دررفتگی شانه میشم که بعد مدتی خانواده متوجه شده و به شکسته بند مراجعه کرده و تا حدودی شانه من را جا میندازه،اما دست من کج میماند و الان که شانزده سال گذشته من متوجه شدم دچار دررفتگی خلفی هستم.
  آیا بعد این همه مدت،امیدی برای عمل جراحی هست که اقدامی کنیم؟

 8. سمیرا گرشاسبی Said:

  سلام وقتون من رو شانه یه قوز استخوان بدی زده بیرون دوستش ندارم شبیه مردا چهارشانه شدم میخوام شانه حالت افتاده داشته باشه برتراشونم ایا دکتر انجام میده

 9. مهدی رضی Said:

  با سلام وعرض ادب بنده ۴۹ سال سن دارم ودر سال ۱۳۷۳ تصادفی با موتور کردم و برای شکستگی ران راستم پلاک گذاشتن وبعد از مدت ۴ ماه پلاک کج می شد وچندین پلاک وپیوند استخوان کردم واخر دستگاه واگنر به مدت ۵ ماه ور پایم وصل بود وبعد با بریم راه می رفتم وبعد از چند ماه پایم کج شد ومن هم از این همه عمل جراحی خسته شدم و دیگر دونبال پایم برای بهبودی نرفتم ولی کج بود و آنزیم زیاد خم نمی شد بعد از ۲۸ سال که سه سال پیش بود که از چند پله با لگن به زمین خوردم و زانویم درد شدید گرفت بعد از عکس گرفتن دکتر بیمارستان اختر یک بان کشی ومسکنداد که روز به روز بدتر شد ومجبور شدم به بیمارستان میلاد رفتم ودکتر گفت که نانونیوم شده وباید دستگاه الیزاروف در پایم وصل شود ومدت یک سال این دستگاه در پایم بود ولی بعد از عمل در آوردن دستگاه دکتر گفت پام چوش نخورده والان عفونت کرده لطفا بفرمایید که علت چیست ومن را از نگرانی در بیاورید. ممنونم

 10. کسی پول نداره تعویض مفصل کنه داری هست بخورم بمیرم از این درد خلاص بشم خسته شدم انقدر درد کشیدم😭😭😭😭😭

 11. شیدا Said:

  سلام
  من مادرم ۲ ماه قبل عمل تعویض مفصل زانو انجام دادن از همون روز اول تا ب الان همش میگن سوزش و داغی کنار و مخصوصا زیر زانو و ران دارند چندبار هم مراجعه کردیم پیش دکترشون گفتن طبیعیه و خوب میشه ،میخواستم بپرسم علت چیه و آیا خودش خوب میشه یا مشکلی جدی وجود داره؟

 12. اسراء Said:

  با سلام و خسته نباشید
  من پسری دارم که از بچگی مشکل club foot داشت جراحی کردیم و گچ بود و …
  ولی به دلیل مشکلی که داخلی براش پیش اومد متاسفانه درمان کامل پاهاش متوقف شد. الان ۱۴ سالشه و پاهاش خیلی اذیتش میکنن. باید چکارکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوبت دهی آنلاین